Nvidia стана първата компания с капитализация от 4 трлн. долара, изпреварвайки Apple и Microsoft
В сряда Nvidia за кратко достигна пазарна стойност от 4 трилиона долара, което я направи първата публично търгувана компания, прескочила този праг, предаде Си Ен Ен.
Акциите на Nvidia се повишиха с 2,76% след началото на търговията в сряда, достигайки рекорден връх в рамките на деня, който издигна пазарната ѝ стойност над границата от 4 трилиона долара. След това печалбите на Nvidia леко намаляха и тя завърши деня с ръст от 1,8%, като постави пазарната стойност на компанията малко под 4 трилиона долара.
Nvidia изпревари Apple и Microsoft до границата от 4 трилиона долара. Apple започна тази година като най-ценната компания в света с пазарна оценка от около 3,9 трилиона долара, преди да се срине през последните месеци на фона на тарифните сътресения, предизвикани от президента Доналд Тръмп. Nvidia и Microsoft си размениха местата като най-ценната компания в света през последните месеци, преди Nvidia да се изстреля напред и да достигне първа границата от 4 трилиона долара.
Цената на книжата на американския производител на чипове се е повишила с около 21% тази година, благодарение на водещата му роля в сферата на изкуствения интелект.
Чиповете на Nvidia захранват центровете за данни, от които компании като Microsoft, Amazon и Google се нуждаят, за да захранват своите модели с изкуствен интелект и облачни услуги. Оаква инвестициите в изкуствен интелект само да нарастват. Според фирмата за пазарни проучвания The International Data Corporation, глобалните разходи за инфраструктура с изкуствен интелект се очаква да надхвърлят 200 милиарда долара до 2028 г.
Nvidia генерира приходи от 44,1 милиарда долара за тримесечието, приключило през април, което е с 69% повече от същия период преди година.
„Има една компания в света, която е в основата на революцията в областта на изкуствения интелект, и това е Nvidia“, написа анализаторът на Wedbush Securities Дан Айвс в бележка на 27 юни.
Компанията стана известна със своите графични процесори, които се превърнаха в любими сред PC геймърите. Сега тя напредва с нови модели с изкуствен интелект, предназначени за захранване на автономни роботи и превозни средства.
Nvidia достигна прага от 1 трилион долара през май 2023 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Как да задържите повече клиенти?
Маркетинг |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Цитат на деня
Цитат на деня |„Булгартрансгаз” планира да инвестира близо 1 милиард лева в развитие на газовата инфраструктура
Енергетика |Saint-Gobain България с нов главен изпълнителен директор
Мениджмънт | Advertorial |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.