OpenAI оглавява проект за един от най-големите центрове за данни в Европа със 100 000 чипа на Nvidia

OpenAI оглавява проект за един от най-големите центрове за данни в Европа със 100 000 чипа на Nvidia

OpenAI обяви, че стартира център за данни с изкуствен интелект с марката Stargate в Норвегия, навлизайки за първи път на пазара в Европа с подобен проект, предаде Си Ен Би Си.

Британската фирма Nscale ще проектира и изгради обекта като част от съвместно предприятие 50-50 с норвежката фирма за енергийна инфраструктура Aker.

Ролята на OpenAI ще бъде да купува капацитет от центъра за данни.

Целта на обекта е да интегрира 100 000 графични процесора (GPU) на NVIDIA до края на 2026 г., „с намерението да се разшири значително през следващите години“, се казва в прессъобщение на OpenAI. Компаниите заявиха, че центърът за данни ще работи изцяло на възобновяема енергия и ще има капацитет от 230 мегавата, което го прави един от най-големите в Европа.

Графичните процесори на Nvidia се превърнаха в предпочитан избор за центрове за данни поради способността им да се справят с големи натоварвания, свързани с изкуствен интелект.

За проекта в Норвегия Nscale и Aker са ангажирали по около 1 милиард долара за първоначалната фаза от 20 MW на проекта. Обектът ще бъде разположен в Квандал, точно извън Нарвик в Северна Норвегия. Компаниите заявиха, че регионът се характеризира с „изобилна водноелектрическа енергия, ниско местно търсене на електроенергия и ограничен преносен капацитет“.

Stargate първоначално стартира тази година в САЩ като инфраструктурен проект между OpenAI, Oracle, SoftBank и MGX от Обединените арабски емериства. Проектът има за цел да инвестира 500 милиарда долара през следващите четири години в изграждането инфраструктура с изкуствен интелект.

OpenAI се стреми да разшири тази инициатива в световен мащаб. През юни компанията и нейните партньори обявиха планове за изграждане на кампус на Stargate в ОАЕ.

Междувременно Европа налага концепцията за „суверенен изкуствен интелект“, изискваща центровете за данни и натоварванията с изкуствен интелект да бъдат разположени и обработвани на европейска земя.

Компании като Nvidia и OpenAI също рекламират способността си да предоставят „суверенен“ изкуствен интелект, докато се стремят да разширят бизнеса си.

По време на пътуване до Европа тази година, главният изпълнителен директор на Nvidia Йенсен Хуан призова континента да изгради повече инфраструктура с изкуствен интелект. Френската компания за изкуствен интелект Mistral обяви планове да използва графичните процесори на Nvidia в нов център за данни, планиран за изграждане във Франция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ