Европол: Банките трябва да се подготвят за риска от квантови компютри още сега
Европейският финансов сектор трябва да започне да се подготвя за квантовите компютри, които ще могат да разбиват някои форми на криптиране, широко използвани за защита на чувствителни данни, заяви ръководеният от Европол орган, създаден за решаване на този въпрос, предаде Ройтерс.
„За финансовата индустрия появата на квантовите компютри представлява риск за поверителността на клиентите и партньорските комуникации, процесите на удостоверяване и доверието в цифровите подписи“, посочват от Квантовият форум за безопасни финансови услуги в призив за действие. Очаква се квантовите компютри, способни да представляват такива заплахи, да бъдат налични през следващите 10-15 години, макар че този срок може да се ускори.
Въпреки това Квантовият форум за безопасни финансови услуги, създаден от паневропейската полицейска агенция, заяви, че не смята, че е необходима нова регулация за справяне с проблема, тъй като необходимостта от защита на данните е ясна съгласно действащото законодателство на Европейския съюз.
Сред членовете на форума са представители на централните банки на САЩ, Европа и Великобритания, както и на Allianz, Santander, Barclays, BNP Paribas, Mastercard, Moody's и европейските банкови асоциации и др.
Квантовите компютри използват субатомни частици, за да извършват изчисления по различен, по-ефективен начин от класическите двоични компютърни системи.
Основната препоръка на Форума е финансовите институции да започнат да проучват кои криптографски стандарти могат да бъдат уязвими за квантовите компютри, кои стандарти се смятат за сигурни и да изготвят план за съответна промяна на операциите.
Освен това той предупреждава, че банките и предприятията трябва да вземат предвид, че престъпниците може би вече съхраняват чувствителни данни с надеждата да ги декриптират в бъдеще.
Квантовият форум за безопасни финансови услуги отбеляза, че правителството на САЩ е определило краен срок до 2035 г., в който федералните агенции трябва да станат „квантово устойчиви“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Испанските барове се подготвят с още бира и персонал заради Световното по футбол
Любопитно |Модиляни, Климт и Пикасо на търг: една от най-скъпите колекции в Европа излиза на пазара
Любопитно |ЕС запазва безплатния ръчен багаж и обезщетенията при закъснели полети
Свят |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Smallman с ново видео и нова песен
Култура | Advertorial |Липсващ протеин може би предизвиква част от случаите на аутизъм
Наука и Здраве |Испанските барове се подготвят с още бира и персонал заради Световното по футбол
Любопитно |Крясъците на орангутаните могат да осветлят еволюцията на езика
Открития | Advertorial |Модиляни, Климт и Пикасо на търг: една от най-скъпите колекции в Европа излиза на пазара
Любопитно |Петролът поевтиня след отлагането на срещата на ОПЕК+
Енергетика |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.