Прахосмукачки роботи от Китай внезапно започнаха да обиждат собствениците си 

Прахосмукачки роботи от Китай внезапно започнаха да обиждат собствениците си 

Прахосмукачки-роботи на китайската марка Ecovacs започнаха да преследват собствениците и техните домашни любимци, използвайки нецензурни думи и крещящи расистки обиди. Според разказите на потърпевши това се случи в няколко американски града едновременно, пише ABC News. 

 Предполага се, че става дума за проникване от хакери, които са открили уязвимост в системата за сигурност на прахосмукачките и са се свързали с тях дистанционно. Уредите имат микрофон и камера, за да могат да бъдат наблюдавани и управлявани дистанционно. 

 Потребител разказва, че гледал телевизия, когато прахосмукачката-робот изведнъж започнала да издава странни звуци, подобни на прекъсващ радиосигнал. В мобилното приложение той забелязал, че някой е получил достъп до камерата и функциите на дистанционното управление на прахосмукачката. Човекът променил паролата на приложението и го рестартирал. Но след известно време прахосмукачката отново започнала да се движи и от високоговорителя ѝ се чули обидни викове. 

Както се оказало, рестартирането и промяната на паролата не помогнали. Роботите замлъкнали едва след изключване или след възстановяване на фабричните настройки без връзка с интернет. 

 Ecovacs вече е наясно с проблемите; компанията обещава да пусне корекция за сигурност в близко бъдеще. Оттам подчертават още, че уязвимостта, използвана от хакерите, присъства само в моделите Deebot X2. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки