Проблемите на Big Tech няма да приключат с идването на новата година
Годината почти приключи и последните няколко дни на 2022 г. не могат да дойдат достатъчно скоро за Big Tech. През последните 12 месеца индустрията премина от истинска еуфория, след като компании като Apple регистрираха рекордни печалби, до нов мрачен период, в които фирми като Meta принудени да съкращават хиляди работници, пише Даниел Хаули за YahooFinance.
От проблемите с веригите на доставки, които притъпиха способността на Apple да отговори на търсенето на iPhon, и опита на Федералната търговска комисия (FTC) да блокира сделката на Microsoft за придобиване на Activision Blizzard за 69 милиарда и съкращенията на работни места в Amazon, 2022 г. беше трудна година за технологичната индустрия.
„Мисля, че 2022 г. беше година на крайности за технологичния бизнес“, каза пред YahooFinance Боб О’Донъл, президент и главен анализатор в TECHnalysis Research. „Преминахме от супер високи пазарни на технологичните компании до почти точно обратното в края на годината, когато реалностите на икономиката след пандемията започнаха да стават по ясни“, добави той.
Малко вероятно е тази тенденция да се измени в скоро време. Това може да означава допълнителни загуби на работни места и по-ниски цени на акциите на компании, които доскоро изглеждаха недосегаеми.
Освен това, проблемите в сектора не идват само от състоянието на икономиката. Големите технологични компании продължават да се борят с антитръстови разследвания и съдебни дела и нова заплаха под формата на раздел 230 от закона Communications Decency Act, защитаващ компаниите, които хостват и модерират онлайн съдържание, генерирано от потребителите.
Но 2023 г. няма да носи само загуби. Най-големите имена в индустрията може да обърнат курса до средата на годината, тъй като макроикономическите проблеми могат да се изпарят.
Нова година, същите проблеми
Масовите съкращения в компании като Meta, Snap, Twitter и HP разтърсиха технологичната индустрия през 2022 г., като в бъдеще вероятно ще има нови подобни събития.
„Мисля, че през 2023 г. ще продължим да виждаме малко преоразмеряване в няколко организации, но след това нещата ще се уредят“, обясни О’Донъл.
Компаниите в технологичния сектор също въведоха замразяване на назначаването, което ще продължи и през новата година. През ноември Amazon, която съкрати 10 000 работници, обяви, че преустановява корпоративни наемания - ход, който очаква да продължи няколко месеца.
Отвъд съкращенията и замразяването на наемането, забавянето на продажбите на дигитални реклами, което нанесе щети по приходите на Alphabet и Meta, също се очаква да продължи и през 2023 г. В
Meta и Snap са страдат както от забавянето на продажбите на реклами, така и от продължаващото въздействие на промените в правилата за поверителност в iOS, които възпрепятстваха способността на тези компании да проследяват активността на потребителите в мрежата.
През Q3 Meta обяви, че очаква приходи за четвъртото тримесечие между 30 и 32,5 милиарда долара. Уолстрийт очакваше 32,2 милиарда долара. Всичко това идва, докато Meta продължава да влага милиарди долари в своите усилия за развитие на т. нар. метавселената.
Ако това не е достатъчно, технологичните компании ще трябва да се справят и с редица антитръстови разследвания. В момента Google води дело, свързано с господството му при търсачките, докато Meta се бори срещу Федералната търговска комисия, която се надява да разбие на по-малки части гиганта в сферата на социалните мрежа.
Междувременно Microsoft се опитва да купи Activision Blizzard за 69 милиарда долара, но трябва да спечели съдебна битка с FTC, която опитва да блокира придобиването. Технологичният гигант все още чака реакция и от регулаторите в ЕС и Обединеното кралство.
Има надежда на хоризонта
Въпреки изобилието от негативни фактори, предстоят някои добри новини за технологичните компании през 2023 г. Според анализатора на Wedbush Дан Айвс негативните икономически новини ще намалеят през втората половина на годината. Нещо повече, софтуерът и киберсигурността се очаква да отбележат солиден растеж през новата година.
„Мисля, че по отношение на акциите, технологичните компании са толкова подценени, колкото не са били от 2009 г. насам“, каза Айвс. „Мисля, че за акциите на големите технологични компании – от Apple и Microsoft до Meta и Google, 2023 ще бъде добра година“, добави той.
С други думи, макар че технологичната индустрия все още е изправена пред трудни месеци, съществува усещане, че най-лошото все пак ще свърши и в крайна сметка ще дойдат по-добри времена.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.