Създателят на Мрежата вижда бъдеще, в което всички имаме асистенти с изкуствен интелект

Създателят на Мрежата вижда бъдеще, в което всички имаме асистенти с изкуствен интелект

Създателят на Мрежата вижда бъдеще, в което всички имаме асистенти с изкуствен интелект

Повече контрол върху вашите данни. Без блокчейн. Ваш личен асистент с изкуствен интелект, подобен на ChatGPT.

Това са част от нещата, които включва визията за бъдещето на интернет на създателят на World Wide Web Тим Бърнърс-Лий и главния изпълнителен директор на Inrupt Джон Брус, които са участвали в подкаста Beyond The Valley на Си Ен Би Си.

Бърнърс-Лий казва, че когато е поставил основите на интернет мрежата през 1989 г. „духът на мрежата е бил невероятно овластяващ за хората“. „Ако бяхте достатъчно запалени, можехте да си вземете компютър и да го включите в интернет. Можехте да имате собствен уебсайт“, коментира той.

Но, според него, оттогава нещо се е объркало с концентрацията на властта и сега тя в ръцете на големи интернет компании.

„Е, всички са във Facebook, така че нямат собствен уебсайт. Всички те използват уебсайта на Марк Зукърбърг“, каза Бърнърс-Лий.

„Когато хората ви търсят във Facebook, вие всъщност не контролирате какво виждат... Алгоритмите на Марк Зукърбърг контролират какви новини им се подават, докато разглеждат вашите постове“, коментира той пред Си Ен Би Си.

По думите му това е много обезсилващо за хората, но много полезно за Facebook.

„Те разполагат с много данни за хората, които използват, за да насочват реклами към тях ... Това, което загубихме, е способността на хората да имат власт“, каза той.

Контрол на данните

Неговото решение? Продукт, който позволява на потребителите да контролират своите данни и начина, по който те се използват. В момента интернет компаниите събират данни за потребителите по подразбиране, като в замяна те получат достъп до техните услуги.

Но стартъпа Inrupt на Бърнърс-Лий и Брусси си е поставил за цел да представи на потребителите възможност да имат по-голям контрол върху личните си данни. Компанията работи в т.нар. Solid Pods, които представляват един вид онлайн контейнер за съхранение на лични данни на човек. Идеята е хората да решават дали да предоставят на уебсайт или услуга достъп до своя контейнер за данни, вместо уебсайтове да получават данни по подразбиране. Системата е изградена върху отворен протокол в интернет, наречен Solid.

Ваш личен асистент с изкуствен интелект

В подкаста Beyond The Valley Брус и Бърнърс-Лий обръщат внимание и на чатбота с изкуствен интелект ChatGPT, разработен от OpenAI.

Подкрепен от Microsoft, ChatGPT е базиран на изкуствен интелект чатбот, който отговаря на въпроси от потребители.

Бърнърс-Лий каза, че в бъдеще потребителите ще имат лични асистенти с изкуствен интелект, наподобяващи персонализирани версии на Alexa на Amazon или Siri на Apple, когато имат свои собствени модули за данни.

В бъдещето, което Бърнърс-Лий вижда, потребителите ще имат всякакви данни, съхранени в тези модули – от информация за фитнес до навици за онлайн пазаруване. ИИ може да използва всички тези данни, за да се учи как да помага на потребителя.

„Понякога разполагате с целия спектър от данни – всички данни, свързани с вашите сътрудничества, вашите проекти и вашите мечти. И книгите, които четете, и ... целият ви живот, това е във вашата капсула. Използвате ИИ за това. Това може да е готино“, каза Бърнърс-Лий.

Web3 или Web 3.0?

Това, върху което Бърнърс-Лий и Брус работят в Inrupt, е част от бъдещето на интернет.

Някои  нарекоха този нов интернет Web3, като според привържениците на термина той ще бъде децентрализирана версия на сегашния интернет – такава, която не е доминирана от шепа мощни играчи като Amazon, Microsoft и Google.

Много защитници на Web3 предполагат, че той ще бъде изграден върху някаква блокчейн технология. Блокчейн е технологията, която за първи път се появи с биткойн, но оттогава се разрасна и вече не е ограничена само до пазара на криптовалута.

Но Бърнърс-Лий предпочита да нарича следващото поколение на интернет Web 3.0, акцентирайки върхо точката. Според него блокчейн не е решението за изграждането на следващото поколение интернет.

„Наистина е жалко, че името Web3 беше взето от хората на Ethereum за нещата, които правят с блокчейн. Всъщност Web3 изобщо не свързано с мрежата“, каза той, като добави, че блокчейн технологията не е достатъчно бърза, нито позволява достатъчно поверителност.

Той също така каза, че криптовалутите като биткойн са „само спекулативни“.                     

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ