Сенатори в САЩ представиха двупартиен законопроект за забрана на TikTok

Сенатори в САЩ представиха двупартиен законопроект за забрана на TikTok

Сенатори в САЩ представиха двупартиен законопроект за забрана на TikTok

Сенаторът републиканец Марко Рубио представи във вторник двупартиен законопроект за забрана на популярната китайска социална мрежа TikTok, засилвайки натиска върху собственика на приложението ByteDance на фона на опасенията на САЩ, че то може да се използва за шпиониране на американци и цензуриране на съдържание, предаде Ройтерс.

Законопроектът има за цел да блокира всички трансакции от социални мрежи, които са под влиянието на Китай и Русия, се казва в прессъобщение, разпространено от кабинета на Рубио, в което се посочва още, че  съпътстващ законопроект в Камарата на представителите на САЩ е бил внесен от конгресмена републиканец Майк Галахър и демократа Раджа Кришнамурти.

„Притеснително е, че вместо да насърчат администрацията да приключи своя преглед TikTok на по отношение на националната сигурност, някои членове на Конгреса решиха да настояват за политически мотивирана забрана, която няма да направи нищо за напредъка на националната сигурност на Съединените щати“, каза говорител на TikTok, като добави, че компанията ще продължи да информира членовете на Конгреса за плановете, които са „в ход“ за „по-нататъшно укрепване на сигурността на платформата в Съединените щати“.

Представянето на законопроекта идва в момент, когато атаките срещу TikTok във Вашингтон стават все по чести след неуспешния опит на администрацията на Тръмп да забрани приложението за споделяне на кратки видеа.

На изслушване миналия месец директорът на ФБР Крис Рей каза, че операциите на TikTok в САЩ пораждат опасения за националната сигурност, отбелязвайки риска китайското правителство да го използва, за да влияе на потребителите или да контролира техните устройства.

В понеделник Алабама и Юта се присъединиха към други щати на САЩ, които забраниха използването на TikTok от устройства и компютри на държавни правителствени поради опасения за националната сигурност.

През 2020 г. тогавашният президент Доналд Тръмп се опита да блокира свалянето на TikTok от нови потребители и да забрани други трансакции, които биха блокирали ефективно използването на приложението в Съединените щати, но загуби поредица от съдебни битки срещу мярката.

През същата година Комисията за чуждестранните инвестиции в САЩ (CFIUS) нареди на ByteDance да се откаже от дела си в операциите на TikTok в САЩ поради опасения, че данните на американски потребители могат да бъдат продадени на комунистическото правителство в Китай.

CFIUS и TikTok водят преговори от месеци с цел постигане на споразумение за защита на данните на повече от 100 милиона потребители на TikTok.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ