SK Hynix поверително е подала заявление за листване в САЩ
SK Hynix разкри днес, че е подала поверително заявление до Комисията по ценни книжа и борси на САЩ за потенциално листване на Уолстрийт тази година, предаде CNBC.
Южнокорейският гигант в производството на чипове памет за първи път разкри интереса си към листване в САЩ през декември, тъй като компанията търси свеж капитал за разширяване на производството на фона на нарастващото търсене, предизвикано от бума в сферата на изкуствения интелект.
SK Hynix посочи в регулаторно заявление, че се стреми да продължи с листването на американски депозитарни разписки (ADR) в рамките на 2026 г., въпреки че подробности като размера, метода и графика на публичното предлагане все още не са финализирани.
„Окончателното решение за листването ще бъде взето след цялостно разглеждане на прегледа на заявлението от SEC, пазарните условия, прогнозите за търсенето и други съответни фактори“, се казва в заявлението.
Компанията посочи, че ще направи допълнително разкриване на информация, когато бъдат финализирани конкретни подробности или в рамките на шест месеца.
Местните медии съобщиха, че компанията обмисля набирането на средства между 10 и 15 трилиона вона, или приблизително 6,7 до 10 милиарда долара по текущите валутни курсове.
SK Hynix е един от водещите световни доставчици на чипове за памет с висока пропускателна способност (HBM), използвани в процесори за изкуствен интелект. Търсенето на такива чипове се е увеличи толкова бързо, че предизвика глобален недостиг и последващ скок на цените.
В условията на този недостиг SK Hynix и конкуренти като Micron и Samsung се втурнаха да разширят капацитета си.
Днес се проведе и годишното събрание на акционерите на компанията, на което главният изпълнителен директор Куак Нох-Джунг съобщи, че SK Hynix планира да осигури над 100 трилиона вона нетни парични средства за дългосрочни стратегически инвестиции.
В писмо до акционерите се казва, че новият завод на компанията за M15X в Чонджу, Южна Корея, е завършен по-рано от планираното, докато изграждането на нейния клъстер за полупроводници в Йонгин на стойност 15 милиарда долара, както и на съоръжението за усъвършенствани пакети в Индиана, САЩ, напредва гладко.
В писмото се отбелязва „безпрецедентен растеж“ на пазара на чипове памет, като се добавя, че „паметта вече не е просто обикновен компонент, а продукт с ключова стойност, който определя производителността на системите с изкуствен интелект“.
Във вторник SK Hynix обяви планове за закупуване на оборудване за производство на чипове на стойност 11,95 трилиона вона (7,97 милиарда долара) от ASML в една от най-големите единични поръчки за такива инструменти.
Акциите на компанията се повишиха с 274% през 2025 г. и нараснали с около 60% от началото на годината.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.