SoftUni стартира първата професионална програма по QA инженерство в България

SoftUni стартира първата професионална програма по QA инженерство в България

Бърз поглед на обявите за работа показва, че има сериозно търсене на специалисти по QA инженерство в България. Именно това обстоятелство провокира SoftUni - водещата образователна организация у нас, предлагаща качествено, достъпно и практически насочено образование по програмиране, дигитален маркетинг и дизайн, да създаде цялостна професионална програма по QA инженерство. Един от основателите на SoftUni, д-р Светлин Наков, и Ангел Георгиев, образователен директор на компанията, разказват за спецификите на QA професията, както и за професионалната програма по QA инженерство.

- Професията на QA инженерите се смята за една от най-перспективните и търсените в IT индустрията. Може ли обаче да се говори за глад на кадри в QA сферата?

Светлин Наков: Определено може да се каже, че има сериозен глад за QA инженери. Всяка софтуерна и технологична компания търси QA специалисти, най-вече Automation QA, защото автоматизацията е практически стандарт в QA индустрията. Вече никой не си прави илюзията, че може да произвежда софтуер без да има QA инженери в екипите си. Софтуерната индустрия в България расте ускорително през последните 10-15 години и дори във времена на криза продължава да расте. Средно по 2-3 нови софтуерни фирми на месец отварят врати в България, а почти всички съществуващи фирми се разрастват. Има огромно търсене и на програмисти, и на QA инженери и на всякакви други ИТ специалисти. Недостигът на ИТ специалисти е по-висок от преди пандемията, когато пък беше рекордно висок. QA инженерите не правят изключение: търсят се много и тенденцията да се преминава към QA automation.

Ангел Георгиев: Растежът на технологичния сектор е забележим навсякъде: в обявите за работа, в рекламите в Интернет, в публикациите и изявленията от ИТ асоциациите, дори по билбордовете по улиците и във всякакви медии. Растат и заплатите, расте и броят заети в бранша, растат и амбициите на фирмите да изградят още по-големи развойни центрове в България. Сайтовете за работа са окупирани от обяви за технологични позиции.

Редом с разработката на софтуера, върви и неговото тестване и систематичния подход към осигуряването на качеството на софтуера (software quality assurance). Световна и трайна тенденция е преминаването от ръчно тестване (manual testing) към автоматизирано тестване (automated testing), редом с преминаването към cloud инфраструктура и DevOps-базирани процеси на разработка, опериране и поддръжка на софтуера и ИТ инфраструктурата. Търсенето на QA инженери със задълбочени познания по автоматизирано тестване и съвременни DevOps практики расте.

- Широко разпространено разбиране е, че основната работа на QA инженерите е да откриват и отстраняват бъгове. А какви реално са техните отговорности?

Светлин Наков: Твърдението, че QA инженерите търсят бъговете и ги докладват, за да бъдат те оправени от програмистите като цяло е вярно, но е само част от всичко, което един съвременен QA инженер работи. Ролята на инженерите по качеството на софтуера (QA инженерите) е да осигуряват качеството на софтуера по време на целия цикъл от неговата разработка, внедряване и използване, както и да осигуряват качеството на процеса на разработка.

QA инженерите използват специфична QA методика и разнообразни техники, инструменти и практики за осигуряване на качеството. Сред тях са планиране на тестовете, извършване на ръчни тестове и докладване на откритите проблеми (бъгове), проследяване на работата по бъговете, докато бъдат отстранени чрез bug tracking системи, създаване на автоматизирани тестове за повторяемо многократно ежедневно тестване на софтуера и редица други.

Ангел Георгиев: Един добър QA Инженер трябва да може да погледне на даден софтуер като цялостен продукт, от една страна, и на всеки един от компонентите му, от друга. Светльо много добре разказа за процеса на разработка и тестване на софтуер. За мен преди всичко това идва разбирането, че този софтуер трябва да извършва определена дейност и да е в полза на потребителите. Това е основата на всички последващи процеси.

Да осигуряваш качеството на софтуера в днешно време е сериозна отговорност, за която са необходими дълбоки технологични познания и умения за автоматизация на софтуерното тестване. Като цяло само QA умения съвсем не са достатъчни. Необходимо е дълбоко познаване на софтуерните системи и технологиите, върху които са изградени, и процеса на софтуерна разработка. Всичко това се изучава задълбочено в новата цялостна QA обучителна програма в СофтУни.

- През януари 2023 г. SoftUni ще стартира най-задълбочената професионална програма по QA инженерство в България. Какво ви провокира да направите тази стъпка?

Светлин Наков: В СофтУни от години обучаваме програмисти в значителни мащаби и благодарение на това успешно запълваме пазарната дупка за junior developers. Недостигът за QA инженери обаче си остава осезаем, независимо от това, че малките софтуерни академии, университетите и самоуките се опитват да попълват част от нуждите на индустрията. Затова стартираме тази цялостна програма за подготовка на QA специалисти в компанията.

Преди по-малко от 2 години проведох успешно няколко курса за QA automation, в които се включиха над 300 участници. След завършване на обученията поканих успешно представилите се (около 250 курсисти) да кандидатстват за работа в софтуерни фирми, от които имахме многобройни запитвания за junior QA специалисти.

Оказа се, че едва 2% от завършилите QA automation курса в СофтУни си търсеха работа. Назначихме на работа само 4-5 курсисти, а фирмите търсеха стотици. Всички останали вече имаха работа като QA. Толкова сериозно се оказа търсенето. Фирмите взимаха на работа почти всеки, който се е докосвал до QA, дори да е супер начинаещ. Тази пазарна ситуация ни мотивира да се замислим за цялостна QA програма в СофтУни, която започва от нулата и завършва със започване на работа като junior QA.

Ангел Георгиев: За последните няколко години около 20 000 души преминаха успешно през обучителните програми в СофтУни, станаха програмисти и започнаха работа в технологичната индустрия. Изграденото доверие в сферата на професионалните обучения за софтуерни инженери и натрупаният опит ни дават основание да смятаме, че новата QA програма ще бъде също толкова многохилядна и супер успешна.

QA професията е по-лесна от професията на софтуерния инженер и се научава по-бързо, а времето до започваме на първа QA работа е само 4-5 месеца. Затова смятаме, че интересът към QA ще е много висок, а индустрията ще погълне бързо излизащите подготвени от СофтУни QA специалисти, защото има силен глад за тях.

- За кого е подходяща професионалната програма по QA инженерство на SoftUni?

Светлин Наков: Цялостната програма за обучение на QA инженери е подходяща за напълно начинаещи или с базов QA опит, търсещи кариерен старт в IT индустрията. Програмата е отлично структурирана, така че след 4 месеца обучение да дава професията “Manual QA engineer”. След това са необходими още 12 месеца обучение, за да се надгради до професията “Automation QA engineer”.

QA обучителната програма на СофтУни също така е супер подходяща за хора, които сменят професията си, за да влязат в ИТ сектора. Когато човек е вече на средна възраст, има семейство и не може да си позволи да учи с години, за да влезе в ИТ сферата, професията на QA инженера е чудесна възможност да се преквалифицира за много кратко време без да напуска работа докато учи. Затова и в СофтУни обученията са с удобна гъвкавост във времето, за да са съобразени с темпото и възможностите на работещи и учащи в традиционен университет или училище. В годините сме виждали как от най-разнообразни професии хора на различни възрасти успяват да научат основите на QA инженерството и да започнат QA работа: фризьори, музиканти, бармани, сервитьори, финансисти, икономисти, търговци, архитекти, юристи, шофьори, спортисти, хора на изкуството, дори медицински специалисти и авиоинженери.

QA обучителната програма на СофтУни е подходяща още за ученици и студенти, които търсят бърз път към овладяването на съвременна и перспективна технологична професия, която да им даде бърз кариерен старт, още преди да са завършили образованието си. Често курсисти от традиционни университети идват в СофтУни, за да учат по-малко теория, да се фокусират върху практиката и да изградят най-търсените умения от софтуерния бранш.

- Можете ли да ни разкажете малко повече за учебния план на QA програмата на SoftUni?

- Цялостната програма по QA Инженерство започва с безплатен едномесечен курс, който дава на всеки информация от първо лице за това какво представлява светът на QA. Той е за всеки, който има основна компютърна грамотност и най-важното – желание да се развива в тази сфера. В края на курса завършваме с изпит, който не е задължителен, но е първата стъпка към успешна кариера в света на QA.

Всеки, който успешно премине изпита, може да продължи обучението си в модул QA Fundamentals в рамките на 4 месеца. След успешно преминаване на този модул, студентите ни ще могат успешно да започнат първата си кариерна стъпка в ИТ индустрията като специалисти по ръчно тестване на софтуер.

Моят личен съвет за най-мотивираните да се реализират в сферата е да не започват веднага работа, а да продължат обучението си и да се фокусират максимално в следващите 12 месеца. В рамките на тези 12 месеца в програмата ни предвиждаме 3 последователни модула, които покриват основите на програмирането, Front-End, Back-End технологии и автоматизираното тестване на всеки един етап от разработването на софтуер.

След завършване на цялостната ни програма, всеки успешен студент би могъл да се реализира като инженер по автоматизирано тестване на софтуер (QA Automation Engineer). Това е най-често търсената работна позиция и има огромен потенциал за развитие.

- Какви са кариерните възможности след завършване на програмата?

Светлин Наков: В идеалния случай един QA студент започва обучението си в СофтУни с безплатен QA курс, след което изучава основите на QA професията и стартира работа като manual QA инженер след около 4-5 месеца. След кариерният си старт, в типичния случай ученето продължава за овладяване на уменията за автоматизирано софтуерно тестване (QA automation) и съвременните софтуерни технологии и процеси за разработка. Това надграждане на QA уменията продължава още една година, докато студентът вече работи по QA професията и получава заплата, но учи паралелно в СофтУни за следващото професионално ниво - QA automation.

Ангел Георгиев: Повечето фирми, които назначават manual QA инженери, имат желание да ги обучат за automated QA инженери и това е нормална част от кариерният им път. Ще намерите такива послания и изисквания сигурно в половината обяви за junior QA. Цялостната програма на СофтУни за QA инженери целенасочено е разделена на две части: manual QA (5 месеца) + automation QA (12 месеца), за да съответства на естественото кариерно израстване в QA професията.

Мениджър Нюз

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ