Търсещите работа лъжат все по-смело на интервюта - и ИИ влошава положението

Търсещите работа лъжат все по-смело на интервюта - и ИИ влошава положението

Интервюиращият ви задава въпрос и започвате да четете отговора, генериран от изкуствен интелект от страната на екрана - може би дори с помощта на друго приложение, за да изглежда, че очите ви са насочени към камерата.

Може да ви се струва, че има безкрайно много начини да заблудите HR мениджъра по време на интервю за работа - особено такова, което не включва среща в реално време. Разбира се, интернет е пълен с публикации за това как хората се опитват да се изплъзнат от трудните въпроси, които интервюиращите понякога задават.

Всичко това показва, че процесът на наемане може да бъде ужасен за търсещите работа - и за работодателите.

Специалисти по човешки ресурси твърдят пред Business Insider, че подобряването на процеса на наемане ще изисква повече разговори за това какво представлява измамата. Много работодатели също така ще трябва да обяснят по-добре как ще протече процесът на кандидатстване, така че по-малко кандидати за работа да се изкушават да се изхитрят.

Част от проблема сега е, че не всички са съгласни с това кое е неетично. Има лесни случаи да прецените, като например ако някой ви подава готови отговори по време на интервю. Но какво да кажем за бързото търсене в интернет, за да проверите нещо? Или пък за бот с изкуствен интелект, който приема описание на работата и дава готови въпроси, които могат да възникнат по време на интервюто?

Хората са на различни мнения за това дали използването на ChatGPT изобщо е измама или не. Все още няма надежден начин да се открие кога кандидатът използва генеративен изкуствен интелект, но издайнически знак може да се появи, когато в отговорите на търсещия работа липсва конкретика. Истинските отговори обикновено включват това как кандидатите разказват за своя опит и проблемите, които са решили.

Virtualness е стартъп, който използва блокчейн технология за удостоверяване на сертификати, които работниците могат да получат чрез формално образование или различни обучителни програми. Според неговите експерти често е твърде лесно за хората да кажат на интервю, че са завършили курс или обучение по дадена тема, и дори да впишат фалшивото постижение в автобиографията си.

Компанията Virtualness, която стартира в края на 2023 г., се надява, че ако работодателите използват технология за проверка на твърденията на даден работник, шефовете ще могат да се притесняват по-малко за рисковете, свързани с наемането на хора, които не притежават уменията, за които претендират, или, още по-лошо, на такива, които могат да имат нечисти намерения. Това може също така да помогне на работниците, които действително са придобили удостоверения, да изпъкнат.

Дори ако хората, които представят неверни данни, бъдат хванати, тези с фалшиви удостоверения биха могли да попречат на честните кандидати за работа да преминат през процеса на кандидатстване.

Eдно от предизвикателствата, свързани с наемането на служители, е, че и двете страни все по-често използват изкуствен интелект.

Работодателите го използват в процеса на наемане, а кандидатите го използват, за да подобрят кандидатурите си, да се подготвят за интервю и дори да кандидатстват за работа. А някои, разбира се, го използват, за да мамят.

И все пак къде е разковничето за успешното наемане на кадри?

„Най-важното нещо при наемането на служители не са „твърдите“ или „меките“ умения, нито дори опитът. Това е характерът“, казват от компанията. „Това е и най-важното или най-трудното нещо за установяване.“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ