Digital age: Техно пробиви и открития

Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте редакторският подбор в седмичния ни обзор

Подскачащи маратонки с азот създават „извънземно“ усещане при планински преходи

Снимка: Shutterstock

В условията на огромна конкуренция на пазара на туристически обувки, производителите често трябва да въвеждат иновативни елементи в дизайна си, за да привлекат купувачи. Акцентът на „извънземните“ туристически обувки SpeedArc Surge Boa на American Merrel е спираловидно оформената външна подметка, пълна с азот, която им дава пружиниращ отскок, като същевременно връща енергия благодарение на патентованата двойна система Boa за плътно зонално прилягане. Идеята за създаване на двукомпонентен дизайн SpeedArc беше предложена на разработчиците чрез шофиране по черен път в джип с независимо окачване. Те поставиха мехурчета в междинната подметка. Всяка от тях се състои от два отделни слоя пенообразен материал, в който се нагнетява азот. Подложките са разделени от найлонова гъвкава плоча, минаваща по средата на подметката. Взаимодействието между частите на подметката се осъществява по следния начин -  долният слой пеноматериал абсорбира енергията на стъпалото при контакт с повърхността, докато горният я използва за следващата крачка. Резултатът е мек контакт с повърхността и по-лесно повдигане за следващата стъпка. Иновативният дизайн на SpeedArc също осигурява плътно, равномерно прилягане за удобно прилягане. Туристическите маратонки са пуснати в малка партида и купувачите трябва да се убедят, че техните уникални предимства съответстват на обявената цена от $290.

Индия пусна първият в света газов скутер със запас за 225 километра

Снимка: Getty Images

Индийската компания TVS представи първия в света скутер на втечнен природен газ, наречен Jupiter CNG. Това моторно превозно средство е подобрено чрез добавяне на специален цилиндър за нов вид гориво. Отбелязва се, че скутерът е оборудван със система за подаване на гориво, която захранва двигателя с вътрешно горене както с традиционен бензин, така и с втенен природен газ.

Тестовете установиха, че скутерът може да измине 225 километра, от които 84 бяха изминати с 1 килограм втечнен газ. Газовата бутилка е разположена под седалката, което елиминира възможността за използване на стандартното багажно пространство. Режимът на работа се избира с помощта на бутон на превключвателния блок.

Скутерът има двигател с работен обем 124,8 кубически метра и въздушно охлаждане. На купувачите се предлагат и допълнителни функции като USB порт и LED фарове. Очаква се цената на моделана газ  да бъде по-висока от тази на бензиновата версия. Официалната дата на пускане на пазара не е обявена, но се очаква да се появи в края на 2025 г.

TVS Jupiter CNG ще се конкурира с първия в света CNG мотоциклет Bajaj Freedom 125 CNG. Въпреки това, докато двигателите на втечнен газ произвеждат по-малко парникови газове от бензиновите двигатели, трябва да се вземат предвид емисиите от добива, обработката и транспортирането на самия газ.

Стъклени люспи регулират светлината на прозорците на принципа на шишарка

Снимка: Shutterstock

Екип от университетите в Щутгарт и Фрайбург представиха проекта Solar Gate, който наскоро завърши едногодишно тестване. Това е пасивна система за регулиране на потока светлина през прозорците, която е чувствителна към промените във времето. Работата ѝ не изисква разход на енергия, а принципът е копиран от люспите на шишарките.

Шишарката трябва да има способността да запази семената непокътнати при лошо време, но да ги освободи, когато времето е топло и е добро за разпространение в района. За да постигне това, еволюцията е надарила люспите с чувствителност към влага - те набъбват, когато влажността се увеличи. Но всяка има два слоя, които се разширяват в противоположни посоки. Затова, когато навън е влажно, взаимното им налягане запушва камерата със семето, а когато е сухо, те се свиват и отварят камерата.

Технолозите отпечатаха на 3D три различни слоя материал. Долният е от целулозен прах и набъбва при излагане на влага. Средният е изработен от термопластмаса, устойчива е на влага. Горният е направена от биокомпозитни нишки, която държи всички слоеве в едно цяло. Разположение на слоевете е такова, че при разширяване долният слой може да се движи само в една посока, така че той извива цялата структура нагоре и настрани. По време на тестването са монтирани 424 елемента Solar Gate на осем прозореца, чиито двустъклени рамки имат отвори. Чрез тях въздухът от улицата свободно влиза вътре и циркулира между рамките, така че влажността в прозорците се променяше в съответствие с времето навън. Подобните на стъкло, люспите редовно се извиват през влажната зима, позволявайки на светлината отвън да навлиза в стаите. И те остават отворени през топлото лято, блокирайки светлината и така поддържат сградата хладна.

Шанхай отвори първият тренировъчен център за хуманоидни роботи

Снимка: Shutterstock

В китайският мегаполис Шанхай беше открита първата в страната база за обучение на хуманоидни роботи, съощав порталът YiCai Global. „Центърът ще обучава роботи от различни индустрии да изпълняват всякакви задачи, а получените данни ще бъдат прехвърлени на разработчиците за по-нататъшно оптимизиране на нивото на интелигентност на роботите“, се казва в съобщението. Отбелязва се, че за начало в центъра ще бъдат доставени 100 изкуствени хуманоиди. Те ще бъдат обучени за работа по повече от 10 варианта. Получените данни ще бъдат прехвърлени на компании, които разработват модели за изкуствен интерект, като така те ще помогнат за развитието на индустрията. По-рано беше съобщено, че китайските роботи Walker S1 ще работят във фабриките за iPhone. Машините са в състояние да изпълняват сложни операции, включително сглобяване и сортиране на компоненти, както и визуална проверка на качеството на опаковката.

Най-малкият в света прожекционен апарат може лесно да замени телевизор

Снимка: Shutterstock

Мултимедийните протектори или прожекционни апарати с ултракъсо фокусно разстояние се считат за алтернатива на големите телевизори, без да изискват сложна инсталация. Такива устройства обаче могат да бъдат обемисти и тежки. Свръхкомпактният проектор O2S Ultra от JMGO решава този проблем.

Въпреки факта, че новият продукт изглежда като чудо на компактността, той осигурява изход на изображение в 4K качество с диагонал от 254 сантиметра. В същото време разстоянието от проектора до екрана е само 15 сантиметра. Висока точност на цветовете, контраст и яркост се осигуряват от лазерен източник на светлина със светлинен поток от 2500 лумена. Проекторът има функция за автоматично коригиране на изкривяването и система за автоматично фокусиране. А интелигентната система за калибриране на екрана значително опростява първоначалната настройка. Устройството поддържа поточно съдържание и вече получи високи оценки за техническо съвършенство, естетичен дизайн и лекота на използване. Проекторът, който дебютира на технологичното изложение в Лас Вегас CES, ще бъде представен на широката публика в края на 2025 г. По време на презентацията ще бъдат обявени неговата цена и подробни характеристики.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ