До три години в китайските градове може да се появят „летящи таксита“

Летящите таксита ще се превърнат в жизнеспособен метод за транспорт в Китай през следващите три до пет години, твърди висш ръководител в Ehang – компания, която произвежда автономни летателни апарати (AAV), цитиран от Си Ен Би Си.
Прогнозата на вицепрезидента на Ehang Хъ Тянсин идва дни след като компанията стана първата, заедно със своя съвместен партньор Hefei Heyi Aviation, която получи сертификат за управление на „граждански безпилотни летателни апарати, превозващи хора“ от Администрацията за гражданска авиация на Китай.
От Ehang посочиха, че сертифицирането разчиства пътя за търговски операции на неговите превозни средства, позволявайки платени услуги за превоз на хора и всякакви други видове превоз при на ниска надморска височина.
Първоначално AAV на Ehang ще се използват за туризъм, като пътниците ще могат да се возят по определени маршрути в Гуанджоу и Хъфей до края на юни, каза Хъ пред Си Ен Би Си.
Компанията постепенно ще проучи услугите за въздушни таксита с напредването на туристическите операции.
EH216-S на Ehang, който получи сертификата, е напълно електрически, безпилотен двуместен летателен апарат, който разполага с 16 витла, според уебсайта на Ehang. Той има максимална проектна скорост от 130 километра в час, с максимален пробег от 30 километра.
Той очаква да получи сертификати за работа в допълнителни градове тази и следващата година, като вторият набор от места за туристически операции се очаква да включва Джухай, Шъндшън, Тайюен, Уси, Уенжоу и Ухан.
Хъ не сподели цената за пътуване за предстоящите локации в Хефей и Гуанджоу, но изрази надежда, че те ще бъдат достатъчно разумни, за да насърчи повече хора да изпробват безпилотния летателен апарат.
Изживяването трябва да бъде „точно като карането в кола“, добави Хъ, отбелязвайки, че не е необходима каска или парашут. Той каза, че първоначалната продължителност на пътуванията, предлагани от компанията, ще варира от 3 до 10 минути.
Попитан за плановете на компанията за глобалните пазари, той каза, че задграничните партньори са се свързали активно след новината за сертифицирането и че очаква Ehang да може да се разшири в чужбина през следващите няколко години.
Ранна преднина
Според технологични анализатори разрешаването на търговска употреба на пътнически AAV от Китай означава поемане на лидерска позиция в този сектор на транспорта и мобилността.
„Това е голямо развитие и показва, че технологичните иновации се ускоряват“, каза Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания в Wedbush Securities.
Китай вече се е утвърдил като световен лидер в електрическите превозни средства и автономното шофиране. Междувременно летящите таксита представляват „една от следващите граници за автомобилната и технологичната индустрия“, каза Айвс, като добави, че Китай вече е натрупал ясна преднина в това пространство.
Пекин за първи път представи правила за полети на безпилотни летателни апарати - превозни средства без пилот на борда, през юни 2023 г. САЩ, от друга страна, все още не са въвели сравними разпоредби.
Вместо това миналата година Федералната авиационна администрация на Вашингтон разкри общи правила за превозни средства с „моторизирано повдигане“, което включва някои електрически самолети с вертикално излитане и кацане (eVTOL).
eVTOL обхваща самолети с електрическо задвижване, проектирани да превозват пътници и да излитат и кацат вертикално без необходимост от писти. FAA обаче се фокусира върху тези, които се управляват ръчно.
Ту Ле, основател на консултантската компания за автомобилната индустрия Sino Auto Insights, каза пред Си Ен Би Си, че САЩ изостават от Китай и дори от ЕС по отношение на eVTOL поради тази липса на благоприятни политики, приписвайки това на свръхрегулиране, лобиране от конкурентни индустрии или „чиста политика“.
Междувременно Китай подкрепя технологията eVTOL като част от своята „икономика на ниска надморска височина“, чието развитие се превърна в основна политическа цел. Терминът се отнася до икономическа дейност, протичаща във въздушно пространство под 1000 метра – доста под нивото от около 9000 метра, около които летят повечето търговски самолети.
В допълнение към летящите таксита и други eVTOL, примерите за икономика на ниска надморска височина включват безпилотни дронове за доставка.
Терминът наскоро беше включен в годишния доклад за работата на Китай за 2025 г., като правителството обеща да насърчи развитието му. Пекин също така се ангажира да увеличи потреблението в нископланинската икономика, особено в нископланинския туризъм, въздушните спортове и потребителските дронове, като част от специален план за действие през март.
Китайската икономика на ниска надморска височина вече е една от най-бързо развиващите се индустрии, като се да бъде в размер на 1,5 трилиона юана (205 милиарда долара) до 2025 г. и почти двойно повече от това до 2035 г., според доклад на изследователската група Hurun.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.