INSAIT пусна първия отворен изкуствен интелект на български език – BgGPT

INSAIT пусна първия отворен изкуствен интелект на български език – BgGPT

Първият отворен голям езиков модел с изкуствен интелект на български език, наречен BgGPT, вече е факт. Той е разработка на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT и бе представен официално днес. 

BgGPT е създаден за българската държава, потребители, публични и частни организации, но засега е достъпен само за институции. За широката публика ще бъде напълно достъпен на 3 март на адрес https://bggpt.ai. Дотогава ще могат да се правят регистрации от потребители за получаване на предварителен достъп, но той ще бъде даван приоритетно на научни, образователни, публични и бизнес организации. За да продължи да развива споделеното ползване на модела и неговите приложения, екипът на INSAIT започва и серия от разяснителни срещи и събития с технологичната общност.

„България е една от малкото държави, която разработва такава платформа на собствен език и чиято информация остава у нас и не зависи от чужди корпорации“, коментира проф. Мартин Вечев, основател на INSAIT.

От INSAIT посочват още, че BgGPT e специално обучен за спецификите на българския език, което ще позволи създаването на приложения и решения в полза на българското образование, бизнес, здравеопазване, публична администрация и други. В първата си версия моделът е обучен върху над 3 милиарда изречения и се състои от 7 милиарда параметъра. Стратегическо преимущество за националната сигурност на България е и че данните за създаване на модела не се споделят с чужди корпорации, а остават в държавата и българските организации, допълват от Института. 

"Представянето на българския ChatGPT е една много важна крачка не само за научноприложните изследвания в България, но и за развитието на българските научни организации и на българското образование. Разработеният от INSAIT модел на изкуствен интелект ще даде възможност за прилагането на тази технология в българското училищно образование и в университетите. Ние можем да предоставим тези ресурси в "Дигиталната раница", за да се надгради тя с BgGPT и оттам всяко училище да може да има своя система, свързана с изкуствен интелект и възможност за персонализиране на образованието. Това е една огромна възможност за развитие и подобряване на качеството на българската образователна система", каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при представянето на BgGPT. Той акцентира и на важността от разработване на функционалности за училищата и университетите, с които да се разпознават материалите, разработени с изкуствен интелект. 

"Икономиките ще се развиват в съревнование на ползващи платформи, базирани на изкуствен интелект, и такива, които нямат такива. Това, което виждаме пред последните месеци, е, че съревнованието за модели с изкуствен интелект се развива в най-съвременните държави в света. И така както навремето държавите са се разделяли на държави с електричество и компютри и без, след няколко години икономиките ще се разделят на използващи и неизползващи изкуствен интелект. Успехът ще е в това, доколко интегрираме тези платформи", коментира на представянето на платформата премиерът акад. Николай Денков. 

INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) е най-скъпият проект в българското образование. Той беше създаден през 2022 г. в партньорство между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и два от водещите технологични университети в света - швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL. За да привлича докторанти, той дава годишни стипендии от около 40 000 лв. България следва да осигури държавно финансиране за института в размер на 166 млн. лв. до края на 2030 г. До юли м.г. бяха дадени 17 млн. лв., а от частния сектор институтът бе привлякъл средства за проекти за над 30 млн. лв.

В края на миналата година INSAIT стана част от международен AI Алианс за отговорно използване на технологиите с изкуствен интелект, в който членуват десетки корпорации като Meta, IBM, Oracle, Intel и престижни научни организации сред които Университета Корнел, Университета Дартмут, ETH Zurich, Imperial College London.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ