Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения у нас

Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения у нас

Предприемачеството в областта на AI набира скорост, включително и у нас. Над 900 AI стартъп компании развиват дейност в Централна и Източна Европа, а от тях поне 80 са български. Това се посочва в публикувания днес от The Recursive доклад за състоянието на AI екосистемата в Централна и Източна Европа.

Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения от гледна точка на броя стартъпи както в региона, така и у нас, сочи друг извод в доклада. Той обхваща десетки тенденции във финансирането, развитието на стартъп екосистемата, области на специализация, талант, научни изследвания, местна и ЕС регулация, както и необходимите следващи стъпки за растеж на екосистемата на база анализ на данни за

над 1200 компании и инвеститори в областта на изкуствения интелект от 12 страни в региона, над 40 задълбочени интервюта и анкети на над 180 представители на бизнеса.

Български AI компании са набрали общо близо 1 милиард долара досега. Средствата обаче са привлечени основно от 6 компании, показателна тенденция е, че повечето компании на ранна фаза все още изпитват затруднения с привличането на финансиране. Едва 22% са достигнали до Series A или по-късен етап.

Също така България е лидер в Югоизточна Европа по брой фондове за рисков капитал, но все още липсват такива специализиращи в AI и Deep Tech, каквито има в по-напредналите екосистеми като Полша и Чехия, отбелязват авторите на доклада.

Една от най-големите пречки за развитието на екосистемата си остава липсата на инвестиции в научни институти и качествено образование в сферата на изкуствения интелект. „По тази причина въпреки, че разполагаме с изключителен залеж от млади таланти, те често избират да се реализират в чужбина.“, допълват от  The Recursive

Докладът отчита безспорната роля на AI институти като INSAIT и GATE като силни и уникални примери за региона, показващи потенциала за развитие на България като дестинация за научни постижения от световна класа и успешен технологичен трансфер. „Нужни са обаче бързи действия от страна на държавата, за да реализираме този потенциал.“, допълват авторите на доклада.

В подкрепа на този извод те посочват, че 51% от анкетираните от нас компании заявяват, че създаването на целенасочени държавни политики за развитието на иновации в изкуствения интелект е една от най-важните стъпки за растежа на индустрията.

Подробно с целия доклад можете да се запознаете тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Научете мозъка си на по-добри навици