Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения у нас

Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения у нас

Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения у нас

Предприемачеството в областта на AI набира скорост, включително и у нас. Над 900 AI стартъп компании развиват дейност в Централна и Източна Европа, а от тях поне 80 са български. Това се посочва в публикувания днес от The Recursive доклад за състоянието на AI екосистемата в Централна и Източна Европа.

Здравеопазването е индустрията с най-много иновативни AI решения от гледна точка на броя стартъпи както в региона, така и у нас, сочи друг извод в доклада. Той обхваща десетки тенденции във финансирането, развитието на стартъп екосистемата, области на специализация, талант, научни изследвания, местна и ЕС регулация, както и необходимите следващи стъпки за растеж на екосистемата на база анализ на данни за

над 1200 компании и инвеститори в областта на изкуствения интелект от 12 страни в региона, над 40 задълбочени интервюта и анкети на над 180 представители на бизнеса.

Български AI компании са набрали общо близо 1 милиард долара досега. Средствата обаче са привлечени основно от 6 компании, показателна тенденция е, че повечето компании на ранна фаза все още изпитват затруднения с привличането на финансиране. Едва 22% са достигнали до Series A или по-късен етап.

Също така България е лидер в Югоизточна Европа по брой фондове за рисков капитал, но все още липсват такива специализиращи в AI и Deep Tech, каквито има в по-напредналите екосистеми като Полша и Чехия, отбелязват авторите на доклада.

Една от най-големите пречки за развитието на екосистемата си остава липсата на инвестиции в научни институти и качествено образование в сферата на изкуствения интелект. „По тази причина въпреки, че разполагаме с изключителен залеж от млади таланти, те често избират да се реализират в чужбина.“, допълват от  The Recursive

Докладът отчита безспорната роля на AI институти като INSAIT и GATE като силни и уникални примери за региона, показващи потенциала за развитие на България като дестинация за научни постижения от световна класа и успешен технологичен трансфер. „Нужни са обаче бързи действия от страна на държавата, за да реализираме този потенциал.“, допълват авторите на доклада.

В подкрепа на този извод те посочват, че 51% от анкетираните от нас компании заявяват, че създаването на целенасочени държавни политики за развитието на иновации в изкуствения интелект е една от най-важните стъпки за растежа на индустрията.

Подробно с целия доклад можете да се запознаете тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ