Бионично листо превръща слънчевата енергия в течно гориво
Слънчевата енергия може да се превръща в течно гориво с помощта на ново бионично листо, създадено от изследователи от Харвардския университет и Института “Уайс” за вдъхновено от биологията инженерство, пише Tech Times.
Изкуственият лист, разработен от екип под ръководството на Данил Ночера, генерира кислород и водород. Бактерия, наричана ралстония еутрофа усвоява водородния газ и го преобразува в протони и електрони. Те се включват в молекули въглероден двуокис като част от репродуктивния цикъл на бактерията.
Новият метод използва бактерията, за да превръща ефективно слънчевата светлина в гориво, съчетавайки изкуствена технология и биология.
“Това доказва, че има начини да се събира слънчевата енергия и да се съхранява под формата на течно гориво…нашата мисия е да развием способности у някои организми да събират слънчева енергия. Това е перфектно съчетание”, казва Памела Силвър от Института “Уайс”.
Възможно е в бъдеще методите за генериране на “зелена” енергия, каквито са новото бионично листо и традиционните слънчеви панели, да запълнят различни енергийни ниши. Домовете и офисите биха могли да се захранват със соларни клетки, а автомобилите с гориво, произведено от бионични листа, пише „Фокус”. Учените от Харвард - Силвър и Ночера, работят обединени от интереса си към “персонализираната енергия”, използваща източници за генериране на локално ниво. Методът би могъл да намери приложение в отдалечени региони, които имат ограничен достъп до инфраструктура.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.