Компютър премина теста на Тюринг за първи път

Компютър премина теста на Тюринг за първи път

Изкуственият интелект задмина нова граница. За първи път в историята компютърна програма успя да премине теста на Тюринг, съобщава британският вестник „Дейли Телеграф”.

Програмата е била наречена Юджин Густман, по името на 13-годишен ученик от Одеса. Тя е създадена с цел да имитира поведението и реакциите на момчето при комуникация със съобщения в реално време, или с други думи в чат. Дело е на двама руски и един украински компютърен специалист.

Тестът на Тюринг, който е преминала, носи името на британския математик, логик, криптоаналитик, информатик и философ Алън Тюринг, живял по време Втората световна война и приключил живота си трагично, след като е осъден за това, че е хомосексуалист. Алън Тюринг измисля теста през 1950 г. и го описва в документ, озаглавен „Изчислителни машини и разум“, започнат с изречението „Могат ли да мислят машините?”. Според него, ако една машина може да заблуди 30% от специализирано жури, че е човек, докато комуникира в чат, то тя се държи интелигентно и неотличимо от човека. Когато това се случи и този 30-процентен праг бъде преминат, по негово мнение идеята за мислещата като човек машина вече няма да бъде спорна и трябва да бъде приета.

В теста на Тюринг участват трима играчи. Единият комуникира с другите двама и опитва да открие кой от тях е реален човек и кой машина. Комуникацията става посредством текстови съобщения, които се разменят в продължение на пет минути. 

Програмата Юджин Густман, която го е преминала, е заблудила, че е ученик от Одеса 33% от комуникирали с нея членове на Британското кралско научно дружество в Лондон. Те са били жури на теста.   

Събитието е считано за начало на нова ера в изследванията на изкуствения интелект. То поставя важни въпроси за киберпрестъпността, защото става ясно, че интелигентните машини вече могат да се държат като човека и така да имитират някой друг или нещо друго, дори човек, на когото имаме доверие. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ