НАСА изследва влажността на почвите на Земята
Американският спътник, чиято задача е да достави данни за влажността на почвата по цялата планета, е започнал работа в орбита, съобщи НАСА.
Апаратът, който бе изстрелян на 31 януари, е предал първите данни, пише ТАСС. Спътникът, наречен SMAP (Soil Moisture Active Passive), ще остане в орбита най-малко 3 години, но космическата агенция се надява, че той ще е в състояние да предава още дълго след това.
Учените смятат, че данните от спътника ще имат важно практическо значение за земеделието и метеорологията. Тази информация ще помогне за предсказването на стихийни бедствия като суша и наводнения, пояснява научният ръководител на проекта Кристин Бониксен. От данните ще може да се проследи как с времето, под влияние на климатичните промени, се променя влажността на почвата и това влияе на водните запаси в различните райони. Контролът върху промените на водните запаси на планетата е един от най-важните екологични проблеми, добавя Дара Антекхаби от Масачузетския университет.
След изстрелването на спътника беше разгъната решетъчната му антена с диаметър 6 метра, която е най-голямото подобно устройство, извеждано в космоса.
Благодарение на нея радарът на апарата ще прави постоянен мониторинг на Земята в зона с ширина около 1000 км и за 2-3 дни ще „покрива” цялата повърхност на планетата.
От космоса апаратът ще „вижда” почвата на дълбочина 5 см и ще измерва нивата на влажност. Ще може да определя състоянието на почвите в районите със сезонни замръзвания и утаявания. Ще използва радар и радиометър, с които ще постига висока точност на данните.
През следващите месеци всички данни, получени от орбиталната обсерватория, ще бъдат сравнявани с данните, събрани от въздуха и на земята. В бъдеще те ще могат да се ползват от американски и международни организации – от земеделското министерство на САЩ до програмата на ООН по изхранването.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.