150 милиона евро тръгват към малкия и среден бизнес

Икономика

150 милиона евро тръгват към малкия и средния бизнес за подобряване на производството. Европейският фонд за инвестиции пък ще отпуска заеми за рискови проекти, обясни зам.-председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен при посещението си у нас.

От следващият месец започва кандидатстването по новата оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". С евросредства ще се финансират проекти на бизнеса за модернизиране на производството.

„Новото е, че изцяло електронно ще се подават и оценяват предложенията", посочи министърът на икономиката Божидар Лукарски, цитиран от bTV.

Фирмите ще получат между 100 хиляди лева и 1 милион, в зависимост от това дали са малки или средни и къде се намират. Част от сумата ще им бъде дадена безвъзмездно, другата част ще си осигуряват сами.

На есен се очаква и Европейският фонд за стратегически инвестиции да започне да отпуска заеми на частния бизнес за рискови проекти по т. нар. План Юнкер.

По думите на заместник- председателят на Европейската комисия инвестициите в Европа са намалели драстично - с по 300 милиарда на година.

След като нямаме инвестиции, не можем да очакваме голям растеж в бъдеще, подчерта Катайнен.

Планът Юнкер ще финансира частни или публично-частни проекти. До няколко месеца ще са ясни и детайлите.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
10 масови заблуди за астрономията (3)
Времето: Слънчево с нова порция валежи по морето и в планините
Шишков: Строителството на недовършения участък от Софийския околовръстен път ще започне най-рано в средата на 2027 г.
Разузнавателни данни на Израел: Иран подготвя операция за убийството на Тръмп
Иран нанесе удари по американски военни цели в Персийския залив. Аятолах Али Хаменей беше погребан в родния му град
OpenAI представи своето дългоочаквано „супер приложение“
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“