Акциите на италианските банки се възстановиха, след като Рим даде заден за данъка върху свръхпечалбите

Акциите на италианските банки се възстановиха, след като Рим даде заден за данъка върху свръхпечалбите

Акциите на италианските банки се възстановиха, след като Рим даде заден за данъка върху свръхпечалбите

Акциите на италианските банки се възстановиха днес, след като правителството смекчи ефекта на приетия данък върху свръхпечалбите, обявен по-рано тази седмица, предаде Си Ен Би Си.

Анализаторите изчислиха, че обявяването в понеделник на данъка от 40% върху неочакваните печалби на банките в резултат на по-високи лихвени проценти през 2023 г., ще нанесе удар в размер на 19% от нетните печалби на италианските кредитори за годината.

Акциите на BPER Banca, Banco BPM, Intesa Sanpaolo, Finecobank и UniCredit паднаха рязко по време на търговията във вторник, изтривайки повече от 9 млн. евро от пазарната капитализация на италианския банков сектор.

В опит да успокои пазарните вълнения, финансовото министерство заяви, че дължимата от банките сума няма да надхвърля 0,1%. След новината акциите на Finecobank, Unicredit, BPER Banca, Banco BPM и Intesa Sanpaolo поскъпнаха.

Джанмарко Рания, ръководител на отдела за акции в Banor Capital, коментира, че хаотичната седмица за финансовото министерство няма да окаже трайно отрицателно въздействие върху пазарните настроения към италианския банков сектор. По думите му това е просто „зле комуникирана фискална мярка“ и правителството „всъщност не е направило правилното изчисление“.

„Първоначално, веднага след обявяването на данъка върху неочакваните печалби в понеделник вечерта, правителството повтори, че очаква да събере около 3 милиарда евро данък, но след това пазарът разбра, че числата сметките не илизат“, обясни Рания.

„По време на вчерашната сесия анализаторите започнаха да правят свои собствени изчисления и разбраха, че ако мярката в действителност е от 40%, действителните приходи за италианското правителство щяха да надхвърлят 3 милиарда евро – около 4,5, 5 милиарда. ”

Осъзнавайки, че може да получи необходимите 3 милиарда евро, за да може да намали данъците и да предложи финансова подкрепа на притежателите на ипотечни кредити, финансовото министерство въведе таван – което ще означава значително по-малко отрицателно въздействие върху печалбите за 2023 г., каза Рания.

„Ако се приложи изцяло при първоначалните правителствени условия, ще имаме между 20% и 25% въздействие върху печалбите за 2023 г. за малки и средни банки и между 8% и 15% за големите банки“, изчисли Рания.

Той отбеляза, че голяма част от низходящия импулс във вторник на цените на акциите на банките се дължеше на опасения относно възнаграждението на акционерите, което отдавна привличаше инвеститорите, търсещи постоянна възвращаемост.

„Италианската банкова система възвръща средно на акционерите около 11, 12% доходност, ако включите дивиденти и обратно изкупуване, така че очевидно вчера това беше подложено на голямо внимание“, каза Рания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ