Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Акциите поскъпват на световните пазари в очакване на решението на Фед
Европейските акции поскъпнаха във вторник, докато щатският долар се понижи, ден преди Федералният резерв на САЩ да започне цикъл на облекчаване, който може да доведе до значително намаляване на лихвените проценти от страна на политиците, съобщава „Ройтерс“.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,63% към 10:15 ч., като всички основни борси и почти всички сектори бяха на зелено.
Германският DAX, британският FTSE 100 и френският CAC 40 се повишиха с 0,3 %-0,7 %.
Най-широкият индекс на MSCI за акции от Азиатско-тихоокеанския регион отбеляза ръст с 0,6 %
Индексът на световните акции на MSCI също светна в зелено с 0,1 %. нагоре
На европейските пазари акциите на компаниите, занимаващи се с пътувания и отдих, се повишиха с 1,27%, а банките - с 1,24%.
Акциите на Commerzbank достигнаха 12-годишен връх след съобщения на Bloomberg, че UniCredit търси одобрение от Европейската централна банка за изграждане на 30% дял в компанията, предава CNBC.
Акциите на търговците на дребно прибавиха 1,88%, водени от британската фирма за подобрения в дома Kingfisher, която скочи с 6,2 %, след като повиши долната граница на диапазона на печалбата си поради подобрените продажби.
След негативния старт на седмицата регионалният бенчмарк затвори с 0,2% по-ниско в понеделник.
В Европа днес ще се следи с повишено внимание и публикуването на данните за икономическите нагласи в Германия и региона като цяло.
Инвеститорите остават съсредоточени единствено върху решението на Фед в сряда, тъй като през последната седмица се повишиха шансовете за намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта.
Фючърсните пазари оценяват намалението с четвърт процентен пункт и сега вероятността Фед да намали лихвите с половин процентен пункт в сряда е почти 70%, в сравнение с около 15% миналата седмица, след като редица медийни съобщения съживиха перспективата за по-агресивно облекчаване.
Преоценката на пазарите в полза на по-дълбоко намаление даде тласък на рисковите активи и доведе до спад на долара и доходността на облигациите.
„Връщаме се към Фед“, каза Еди Кенеди, ръководител на отдела за управление на дискреционни фондове в Marlborough Investment Management.
„Всички смятат, че приземяването ще е меко, а Фед сякаш съвсем прозрачно показва, че сме в среда на намаляване на лихвите. Обикновено акциите се представят добре след такива условия“, добави Кенеди.
Двугодишната доходност на американските държавни ценни книжа, която обикновено отразява краткосрочните очаквания за лихвените проценти, беше последно на равнище 3,5527%, след като през предходната сесия спадна до двугодишно дъно от 3,528%.
Доходността на 10-годишните облигации беше без съществена промяна на ниво 3,6157%.
По-силната йена породи опасения за приходите на японските износители и понижи токийския индекс Nikkei (.N225) с 1% във вторник, когато пазарът се завърна от националния празник в понеделник.
На други места в Азия забавеното икономическо възстановяване на Китай продължи да влияе на настроенията, след като данните от уикенда показаха, че ръстът на промишленото производство в страната се е забавил до петмесечно дъно през август, а продажбите на дребно и цените на новите жилища са отслабнали допълнително.
Все пак на опасенията за отслабващото търсене на петрол в Китай се противопостави продължаващото въздействие на урагана „Франсин“ върху добива в Мексиканския залив в САЩ, което запази цените на петрола стабилни във вторник.
Фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ се запазиха без съществена промяна на ниво от 72,58 долара за барел, а фючърсите на американския суров петрол - на ниво от 70,04 долара за барел.
Спот цената на златото също бе слабо променена и възлезе на 2582,52 долара за тройунция.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.