Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Акциите се изстреляха до едномесечни върхове
Световните акции се търгуваха днес около едномесечни върхове, подкрепени от подновената увереност в намаляването на лихвените проценти в САЩ, докато по-слабата йена и малкият спад на австралийския долар запазиха долара стабилен.
Миналата седмица се наблюдаваше драматична промяна в очакванията на инвеститорите за перспективите за намаляване на лихвените проценти в САЩ. Пазарните цени се промениха от такива, според които дори едно намаление на лихвите през 2024 г. изглеждаше по-малко вероятно, до почти двойно намаление до петък.
Индексът MSCI All-World се повиши с 0,1%, което е най-високата му стойност от 10 април насам, предаде "Ройтерс".
"Оставаме на мнение, че правилният въпрос не е дали ще получим едно или две намаления на лихвите от Фед през тази година", заяви стратегът на Jefferies Мохит Кумар.
"Докато се запазва опцията за съкращения от страна на Фед при всяка проява на слабост, "Fed put" е непокътнат, което ще продължи да подкрепя рисковите активи", каза той.
"Fed put" се отнася до убеждението на инвеститорите, че централната банка ще се намеси, за да подкрепи икономиката и финансовите пазари по време на сътресения.
Фючърсите показват, че търговците смятат, че лихвените проценти в САЩ ще се понижат с около 45 базисни пункта през тази година, от 5,25-5,50% в момента. Миналата седмица по това време залозите бяха за едва 28 базисни пункта.
Силата на Пауъл
Настроението, създадено от по-меките от очакваното данни за работните места в САЩ през миналата седмица, беше допълнително подкрепено от забележките на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, който потвърди, че следващото движение на лихвите ще бъде надолу.
Търсенето ще бъде тествано на аукциона за тригодишни облигации на стойност 58 млрд. долара във днес, който ще бъде последван от продажби на 10-годишни облигации на стойност 42 млрд. долара в сряда и продажби на 30-годишни облигации на стойност 25 млрд. долара в четвъртък.
Очакванията за намаляване на лихвените проценти натежаха върху долара, макар и слабо.
ЕЦБ подготвя съкращения за юни, ограничаващи еврото, а в Япония не се очаква лихвите да се движат твърде далеч над нулата през тази година в контраст с останалия свят.
В понеделник доларът поскъпна с 0,6% спрямо йената, а във вторник - с още 0,3% до 154,31 йени, което държи пазарите в напрежение дали японските власти могат да се намесят отново.
По оценки на търговците Япония е похарчила почти 60 млрд. долара за защита на йената през миналата седмица. Австралийската централна банка остави лихвените проценти в сила, както се очакваше, но австралийският долар се понижи с около 0,4% до 0,6599 щатски долара, след като политиците не засилиха насоките относно риска от ново повишение на лихвите.
Стерлингът отслабна с 0,2% до 1,254 долара, а еврото се понижи с 0,1% до 1,07628 долара. При суровините петролът се задържа на стабилни нива, като фючърсите върху суровия петрол тип Брент се повишиха с 0,1% до 83,41 долара за барел, тъй като споразумението за прекратяване на огъня в Близкия изток се оказа трудно постижимо. Златото се понижи с 0,2% до 2 319 долара за тройунция, като все още се намира в обсега на последните рекордни стойности.
Пшеницата, царевицата и соята се търгуваха около многомесечни върхове поради опасенията за неблагоприятно време в Русия - където е студено и сухо - и Бразилия, където има наводнения.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.