Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Средногодишна инфлация от 11,9% и държавен дълг от 10,3 млрд. лева заложени в актуализацията на бюджета
Средногодишна инфлация от 11,9% и лимит на нов държавен дълг от 10,3 млрд. лева. Това предвижда прогнозата, на чиято база са направени изчисленията за актуализацията на бюджета от 1 юли, предаде БНР.
Проектозаконът е публикуван на сайта на Министерството на финансите .
Новината за увеличаване на лимита за нов държавен дълг от 7,3 млрд. лева с още три милиарда лева бе съобщена в петък от министъра на финансите Асен Василев.
Законопроектът за актуализация предвижда приходната и разходната част на бюджета да се увеличат с по 1,65 млрд. лева, достигайки съответно 58,9 млрд. лева и 65 млрд. лева, като тук влизат парите за антикризисните мерки. Според представените разчети, това съотношение запазва бюджетния дефицит на ниво от 4,1% от БВП.
Антикризисните мерки предвиждат намаляване на ДДС ставката при енергоносителите от 20 на 9 на сто и на хляба до нула, както и намаляване акциза върху тока и газа.
В мотивите за проекта е посочен растеж на икономиката от 2,9% до 150,949 млрд. лева – което е спад спрямо прогнозата, при която бе приет бюджетът за тази година.
Заетостта ще продължи да се увеличава, смятат от Министерството на финансите. Прогнозата е безработицата за годината да бъде 4,5%.
По отношение на инфлацията, която идва основно по линия на храните и енергоносителите, прогнозата е, че средногодишна ѝ стойност ще достигне 11,9%. Основните рискове по прогнозата идват по линия на развоя на конфликта в Украйна.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.