Япония потвърди първа намеса на валутния пазар от 2022 г. насам

Япония потвърди първа намеса на валутния пазар от 2022 г. насам

Данни от Министерството на финансите на Япония потвърдиха първата валутна интервенция на страната от 2022 г., след като японската йена падна до 34-годишно дъно през април, предаде Си Ен Би Си.

Министерството на финансите съобщи в петък, че Япония е похарчила 9,79 трилиона йени (62,25 млрд. долара) за валутна интервенция между 26 април и 29 май.

Това е първият случай, в който японското правителство предприема такава пазарна мярка от октомври 2022 г., според архивите на министерството.

Графикът на правителствената мярка съвпада с рязкото възстановяване на японската валута през последните седмици, след като тя падна до 34-годишно дъно от 160,03 йени за щатския долар на 29 април.

По-късно през сесията тя се възстанови до нива от 156 йени за долар, предизвиквайки спекулации потенциална намеса на японските власти. Валутата напредна с още над 2% в рамките на дни.

По това време анализаторите от Bank of America Global Research изчислиха, че размерът на първата предполагаема интервенция може да е бил между 5 трлн. и 6 трлн. йени (32,7 милиарда до 39,2 милиарда долара), въз основа на данни на Японската централна банка.

Йената е под постоянен натиск, откакто централната банка на Япония прекрати паричната си политика на отрицателни лихвени проценти през март. Към 16:00 часа българско време един долар се разменяше за 146,78 долара.

По-рано този месец японският министър на финансите Шуничи Сузуки изрази подкрепа за интервенции, ако резките валутни движения започнат да оказват влияние върху домакинствата и компаниите. Тогава той отказа да коментира, когато беше попитан дали министерството се е намесило, за да подкрепи йената.

„Когато има прекомерно движение, може да е необходимо да го изгладите“, каза Сузуки Си Ен Би Си на 3 май.

Япония предприе мерки за стабилизиране на своята валута за последно през октомври 2022 г., когато йената падна до нива от около 152 йени за долар. Властите се намесиха три пъти през същата година, за да стабилизират валутата, като се съобщава, че са похарчили общо 9,2 трлн. йени за периода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ