Японската централна банка сложи край на последния в света режим на отрицателни лихвени проценти

Японската централна банка сложи край на последния в света режим на отрицателни лихвени проценти

Японската централна банка сложи край на последния в света режим на отрицателни лихвени проценти

Централната банка на Япония повиши основните си лихвени проценти за първи път от 2007 г. насам, слагайки край на единствения в света режим на отрицателни лихви поради ранни признаци за стабилно увеличение на заплатите тази година, пише Си Ен Би Си.

ЯЦБ обаче предупреди, че няма намерение да предприема агресивни увеличения на лихвените проценти, като заяви, че „очаква благоприятните финансови условия да бъдат запазени за момента“, като се има предвид крехкият растеж на четвъртата по големина икономика в света.

Японската централна банка повиши своите основно краткосрочни лихвени проценти от минус 0,1% до диапазон от 0 до 0,1%, става ясно от нейното изявление в края на двудневната политическа среща през март. Режимът на отрицателните лихви в Япония е в сила от 2016 г.

ЯЦБ също така се отказа от програмата за контрол на кривата на доходността на японските държавни облигации, която централната банка използва за насочване на дългосрочните лихвени проценти чрез купуване и продажба на облигации, ако е необходимо.

Централната банка обаче ще продължи да купува държавни облигации на стойност, която е „като цяло същата“ както преди – в момента около 6 трлн. йени на месец.

Намалявайки своите радикални покупки на активи и количествено облекчаване, ЯЦБ заяви, че ще спре да купува борсово търгувани фондове и японски тръстове за инвестиции в недвижими имоти (J-REITS). Тя също така обеща бавно да намали покупките си на търговски книжа и корпоративни облигации, с цел да спре тази практика след около година.

Тези ходове бележат историческа промяна и представляват най-рязкото отдръпване в една от най-агресивните програми за облекчаване на паричната политика в света, която имаше за цел да извади японската икономика от нейната дефлационна спирала.

На този фон японската йена отслабна до 149,92 йени за един щатски долар, докато борсовият индекс Nikkei се люлееше между печалби и загуби. Доходността по 10-годишните и 30-годишните  японски държавни облигации (JGB) се понижи.

Финансовите пазари се препозиционираха през изминалата седмица, тъй като предварителните резултати от преговорите за заплатите в страната разпалиха спекулациите, че ЯЦБ може да нормализира лихвите месец по-рано, преди срещата си през април.

Инфлационната цел е на хоризонта

Досега ЯЦБ не се мърдаше от позицията си на изключително хлабава парична политика, въпреки че основната инфлация – която изключва цените на храните и енергията, надвишаваше целта от 2% в продължение на повече от година, тъй като политиците смятаха, че увеличенията на цените са до голяма степен внесени отвън.

Гуверньорът на централната банка Казуо Уеда многократно е казвал, че резултатът от тазгодишните преговори за заплатите „шунто“ ще бъде от ключово значение за устойчивото увеличение на цените. ЯЦБ очаква по-високите заплати да доведат до благоприятна спирала с вътрешното търсене, подхранващо инфлацията.

„Цените на услугите продължават да се увеличават умерено, отчасти поради умерените увеличения на заплатите, наблюдавани досега“, се казва в изявление на ЯЦБ.

„Тъй като тези скорошни данни и анекдотична информация постепенно показаха, че благоприятният цикъл между заплатите и цените е станал по-солиден, Банката прецени, че целта за стабилност на цените ще бъде постигната по устойчив и стабилен начин към края на прогнозен период от прогнозния доклад за януари 2024 г.“, се добавя в него.

Продължаващите „шунто“ пролетни преговори за заплатите между японските корпорации и нейните синдикализирани работници досега са довели до претеглен среден скок от 3,7% в основното заплащане, каза Rengo, най-голямата федерация на профсъюзите в Япония в петък в първата си временна актуализация.

Това е дори по-голям ръст от този от година, когато бе регистриран най-стръмният скок от три десетилетия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ