Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Асен Василев: Заложили сме капиталова програма от над 8 млрд. лв. в бюджет 2023
В Бюджет 2023 сме заложили капиталова програма от над 8 млрд. лева и ако тя се изпълни, това ще е добре за икономиката на държавата. През последите 10-15 години се залагат средства за капиталови разходи, но има поне 20 процента неизпълнение на тази програма. Това заяви министърът на финансите Асен Василев по време на съвместно заседание на парламентарните бюджетна, икономическа и социална комисии, на което бе разгледана план-сметката на държавата, внесена от правителството.
Както и през 2021 и 2022 г. предвиждаме дефицит в бюджета от 3 процента, обясни още министърът на финансите. Според Асен Василев бюджетният дефицит е постижим и финансите на страната могат да останат устойчиви. Това се отнася и за следващите две години.
"Ние можем да водим нормална социалната политика и да не се лишаваме от инвестиции, без да трупаме дефицит и дълг. Държавният дълг ще е 22 процента от БВП, колкото приблизително беше досегашното му ниво през последните две години. В бюджета няма магия ние ползваме пари от европейските фондове за капиталови разходи", посочи министър Василев, цитиран от БТА.
Министърът на финансите добави още, че за общините са осигурени 15 процента увеличение на разходите за персонал, както и капиталовите им програми.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Компаниите Blackstone и CD&R обмислят купуване на производителя на сладолед Magnum
Компании |Инвеститори оценяват разработчика на изкуствен интелект Аnthropic на 900 милиарда долара
Компании |Пентагонът отменя разполагането на 4000 войници в Полша, Варшава уверява, че сигурността не е застрашена
Свят |На фокус следващата седмица: Несигурността на пазарите се запазва
Икономика |Kioxia отчита рязък скок на печалбите заради бума на изкуствения интелект
Компании |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Работата през лятната ваканция - все по-предпочитана от непълнолетните
България |Бившият капитан на Англия Дейвид Бекъм стана първият спортен милиардер във Великобритания
Свят |Започва „Кръговрат“ - първият фестивал за устойчиво кино в България
Любопитно |Европейската комисия води разговори с OpenAI и Anthropic за достъп до AI модели
ЕС |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.