Bank of England премахва остарелия модел за прогнозиране на инфлацията

Bank of England премахва остарелия модел за прогнозиране на инфлацията

Bank of England премахва остарелия модел за прогнозиране на инфлацията

Bank of England (BoE) обяви, че ще преразгледа своите прогнози за инфлацията след дългоочаквания преглед от бившия председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке. Прегледът - иницииран след критики към неотдавнашното разработване на политиката на централната банка, излага 12 препоръки, които управителят на BoE Андрю Бейли каза, че банката се е ангажирала да изпълни, съобщи  CNBC.

Бейли каза пред CNBC, че е било „безценно“ да сравнява и противопоставя перспективата на политиката на САЩ с нейната собствена. „Това е възможност веднъж на поколение да актуализираме нашите прогнози и да гарантираме, че са подходящи за нашия по-несигурен свят“, каза Бейли.

Препоръките са организирани в три ключови области: подобряване на инфраструктурата за прогнозиране на банката, подпомагане на вземането на решения в рамките на Комитета по паричната политика (MPC) и по-добро съобщаване на икономическите рискове на обществеността. Те включват премахването на дългогодишната система за прогнозиране на „фен диаграмата“ на Банката и въвеждането на обновена прогнозна рамка.

Фен диаграмата, която показва набор от възможни бъдещи точки от данни, отдавна се използва от Банката за представяне на вероятностното разпределение, което формира основата на нейните инфлационни прогнози. Моделът обаче беше изправен пред тежки критики през последните години, тъй като не успя да следи точно инфлационния натиск и да представи напълно диапазона от възгледи на MPC.

В прегледа се казва, че диаграмите са „надживели своята полезност“ и се препоръчва нов модел, който отразява по-добре различните възгледи на членовете на комисията. Добавя се, че BoE в момента разчита в по-голяма степен от другите централни банки на централна прогноза, която може да не отчита напълно по-широките рискове или как инфлационните очаквания могат да станат „декортирани“.

Освен това в прегледа се казва, че Bank of England трябва да подобри комуникацията си с обществеността, което предполага, че тя поставя по-малко акцент върху централната прогноза, опрости своята политическа декларация и намали повторяемостта. Той също така каза, че текущата модернизация на софтуера, използван за управление и манипулиране на данни, е „висок приоритет“.

Преразглеждане на политиката

Прегледът на Бернанке стартира миналото лято, за да оцени борбите на Bank of England  да проектира точно огромния глобален скок на инфлацията след нахлуването на Русия в Украйна.

Банката беше широко критикувана, че е твърде бавна, за да увеличи лихвените проценти, което означава, че впоследствие трябваше да повиши основния си банков лихвен процент до 15-годишен връх от 5,25%.

Тъй като сега инфлацията пада по-бързо, отколкото MPC очакваше, някои икономисти твърдяха, че банката извършва същата грешка в обратната посока, намалявайки лихвите твърде бавно.

Бернанке добави, че ролята му на председател на Фед по време на глобалната финансова криза подчерта критичната роля на паричната политика върху реалната икономика, но добави, че прегледът не прави „никаква преценка“ за неотдавнашното вземане на решения от BOE.

„Ефектите на финансовия сектор върху икономиката надхвърлят лихвените проценти. Доверието е важно. Поемането на риск е важно“, каза той пред CNBC.

Той добави, че трудностите при прогнозирането не са уникални за BoE, но каза, че се надява банката да извлече подходящи поуки от скорошния си опит.

Прегледът препоръча Банката да възприеме поетапен подход към прилагането на новите мерки, като започне с подобряване на своята инфраструктура за прогнозиране. След това трябва „внимателно“ да премине към приемане на промени в своите политики и комуникации, каза той.

Бъдещият заместник-управител на BoE Клеър Ломбардели е натоварена да ръководи изпълнението на тези препоръки, когато заеме мястото си през юли. Банката заяви, че ще предостави актуална информация за предложените промени до края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ