Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Банкерите се подготвят за рестарт на глобализацията при второто президентство на Тръмп
Глобализацията се нулира от заплахите за търговски мита на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и притесненията относно регулаторния арбитраж между банките на Уолстрийт и техните международни съперници, казаха високопоставени банкери, цитирани от Ройтерс.
Тръмп каза миналия месец, че ще наложи мито от 25% върху всички продукти от Мексико и Канада и допълнително мито от 10% върху стоки от Китай в първия ден от втория си мандат, което поражда опасения относно глобалните търговски отношения.
Предложените от Тръмп тарифи обаче няма да навредят драстично на бизнеса на BBVA в Мексико, каза главният изпълнителен директор на испанската банка Онур Генк на FT Global Banking Summit в Лондон.
„Изобщо не сме загрижени“, каза Генц.
„Ако цената на труда в САЩ е 100, цената в Мексико е 10... така че вие налагате 25% мита върху 10(%)“, каза той, добавяйки, че това означава, че страната ще остане конкурентоспособна.
BBVA е сред най-изложените чуждестранни кредитори на всяка промяна в конкурентната позиция и икономическия растеж на Мексико след предложените тарифи, като BBVA Мексико е най-голямата банка на пазара и осигурява 47% от приходите на испанската група през 2023 г.
Възможности
Предложените от Тръмп тарифи могат да нарушат веригите за доставки в световен мащаб, но също така да отворят възможности за банките в Азия и Близкия изток, каза Танудж Капилашрами, главен директор по стратегии и таланти в Standard Chartered, в отговор на въпрос на същото събитие.
Отделно членът на борда на Европейската централна банка Пиеро Чиполоне каза, че вносните мита на САЩ могат да намалят икономическия растеж и инфлацията в 20-те страни, споделящи еврото.
Някои коментатори прогнозираха вълна от финансова дерегулация на Уолстрийт по време на втория мандат на Тръмп като президент, добавяйки към спекулациите, че правилата „Базел III“, предназначени да предотвратят шока на световната банкова система, няма да бъдат въведени в Съединените щати със същото темпо както в Европа.
К. С. Венкатакришнан, главен изпълнителен директор на британската Barclays каза, че все още се надява правилата да бъдат приети приблизително по същото време, което ще подпомогне усилията на европейските кредитори да останат конкурентоспособни с техните конкуренти в САЩ.
„Реалистично е... светът е инвестирал много в това“, каза той и добави: „Ние се увличаме и разглеждаме личностите, но САЩ са страна със страхотни и силни институции и знаят, че имат много важна роля в международния свят."
Ръководителите на европейски банки са загрижени, че превъзходната възвръщаемост, на която се радват банките в САЩ през последните години, може да нарасне още повече, ако мерките на Тръмп са в полза на вътрешния му пазар. Северноамериканските банки изпреварват европейските си колеги по генериране на приходи с нетни лихвени маржове от 1,8% в сравнение с едва 1,2%, показа проучване на фирмата за професионални услуги Alvarez & Marshal във вторник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.