Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Мъжете и жените милиардери харчат по различен начин
С нарастването на дела на жените в световното богатство те стават все по-голяма част от класата на милиардерите с нови цели и филантропия, става ясно от нов доклад.
От 3 323 милиардери в света 13% (или 431) от тях са жени, според преброяването на милиардерите на Altrata. Въпреки че това може да изглежда малко, техният брой и дял постепенно нарастват през последните 10 години.
Според доклада, цитиран от CNBC „ръстът на женското предприемачество, бавно променящите се културни нагласи и нарастващата честота на значителните трансфери на богатство между поколенията“ ще продължат да допринасят за феминизирането на клуба на милиардерите.
Наследството е най-мощният фактор. Според доклада три четвърти от 431-те жени милиардери днес са наследили част от богатството си. Цели 38% са наследили цялото си богатство, включително трите най-богати жени в света - Алис Уолтън (104 млрд. долара), Джулия Флешър Кох и семейството (76 млрд. долара) и Франсоаз Бетенкур Майерс (73 млрд. долара), посочва Altrata. За разлика от тях само 5% от мъжете милиардери са наследили състоянието си.
Една четвърт от жените милиардери са създали сами богатството си, докато при мъжете този дял е 66%. Наследяването може да стане още по-често срещано. Според доклад на Cerulli Associates през следващото десетилетие се очаква жените да наследят до 30 трилиона долара като част от Големия трансфер на богатство.
Мъжете и жените милиардери също така дават и харчат по различен начин. Според доклада жените например отделят по-голямо внимание на организациите с нестопанска цел и социалните организации.
Почти една от всеки пет жени милиардери прекарва по-голямата част от професионалното си време в организации с нестопанска цел в сравнение с 5% от мъжете. В доклада се казва, че преобладаващото наследяване сред жените е основната причина за благотворителния фокус, тъй като те обикновено имат „по-малко търговски ангажименти“ и „има тенденция да съществува силна връзка между наследеното богатство и по-ранното ангажиране с филантропия, социални грижи и социална справедливост“.
Жените милиардери имат и малко по-различни финансови портфейли. Тъй като често наследяват частни компании, те притежават по-голяма част от богатството си в частни холдинги (35% спрямо 28% при мъжете) и повече ликвидни активи и парични средства (39% спрямо 30%). Мъжете милиардери имат много повече акции - 40% от богатството им е в акции в сравнение с 22% при жените - което се дължи до голяма степен на милиардерите с технологична насоченост, които стартират публични компании, се казва в доклада.
Жените милиардери е много по-вероятно да притежават луксозни недвижими имоти и произведения на изкуството. Вероятността те да притежават недвижими имоти на стойност над 10 млн. долара е 1,5 пъти по-голяма. От друга страна, мъжете милиардери е по-вероятно да се радват на своите „играчки“, като частни самолети, яхти и скъпи автомобили. Вероятността мъжете милиардери да притежават автомобил на стойност над 1 млн. долара е 3,8 пъти по-голяма от тази при жените милиардери. А вероятността да притежават яхта е повече от два пъти по-голяма.
Разделението между половете по отношение на хобитата е още по-голямо. При жените милиардери филантропията е най-често посочваното хоби - 71%. При мъжете спортът е най-често срещаното хоби - също 71%. Повече жени посочват като хоби и изкуството, образованието и пътуванията, докато мъжете се интересуват повече от авиация, природа и политика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.