Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Биткойнът прескочи прага от 30 хил. долара за първи път от юни 2022 г.
Биткойнът прескочи психогическия праг от 30 000 долара за първи път от юни 2022 г. насам, докато инвеститорите чакат ключови данни за инфлацията в САЩ, които ще бъдат публикувани по-късно през седмицата, пише Си Ен Би Си.
Към 9:15 часа българско време най-голямата криптовалута по пазарна капитализация се търгуваше за 30 042,95 долара, което е ръст от 6,16% за последните два часа. Етерът пък поскъпна с 3,04% до 1 918,01 долара.
Сега, когато биткойнът достигна 30 хил. долара, преминаването към средните до високите 30 ще бъде „вероятно“, ако се прокара с убеденост, и би „принудило спекулантите с къси позиции да купуват“, каза Джеймс Лавиш, управляващ партньор в Bitcoin Opportunity Fund. „Някои инвеститори се опитват да се позиционират преди това“, каза той.
Търговците вероятно спекулират, че в сряда индекса на потребителските цени „може да достигне ниво, което дава основание на Фед да мисли за прекратяване на цикъла на повишаването на лихвените проценти на следващото заседание, като по този начин даде тласък на активи като биткойн“, добави Лавиш.
Инвеститорите също следят последните данни за индекса на производствените цени, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък.
Криптовалутите се представят добре от началото на годината. Последните движения довеждат ръста на цената на биткойна от началото на годината до повече от 80%, докато етерът вече е добавил 60% към стойността си. Движенията на цените за двата крипто актива в исторически план са относително съпоставими на процентна база, но до разминаване в тяхното представяне се стига през март, когато биткойнът тръгва сериозно нагоре след фалитите на няколко банки.
Въпреки това, двете криптовалути остават донякъде свързани, като макроикономическите условия продължават да влияят и на двата актива. Данните за инфлацията ще бъдат ключови при определянето дали и кога Фед ще спре или сложи край на кампанията си за повишаване на лихвите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.