Биткойнът търси посока след големия взрив

Биткойнът търси посока след големия взрив

Биткойнът забави ход през последните три месеца, след като започна годината с гръм и трясък. Крипто лидерът до голяма степен се движеше между $56 000 и $63 000 досега през втората половина на годината - контраст с първите шест месеца, когато скочи с 45%, подтикнат от пускането на борсово търгувани фондове в САЩ (ETF), проследяващи неговата спот цена, предаде Ройтерс.

Пазарните играчи сега гледат на възможни нови крипто катализатори към края на годината и началото на 2025 г., отвъд по-широките събития, движещи пазара, като промени в лихвените проценти в САЩ и американските президентски избори.

Джейк Островскис, търговец в базираната в Обединеното кралство крипто фирма Wintermute, очаква предстоящото пускане на опции за спот биткойн ETF на BlackRock, нов продукт, който според него може да привлече повече пари на дребно в САЩ след одобрението му от Комисията по ценни книжа и борси миналия месец.

Тъй като обаче регулаторите гледат на биткойна като на стока, подобни опции може също да се нуждаят от зелена светлина от Комисията за търговия със стокови фючърси, която контролира стоковите деривати, каза Ювей Янг, главен икономист в BIT Mining.

„Ако успеят... (опциите за ETF) биха могли да увеличат сложността на пазара и нестабилността на биткойн, стимулирайки по-голяма институционална ангажираност и ангажираност на дребно“, добави Янг.

Беше доста трудно за криптото, тъй като очакването и одобрението на ETF в САЩ помогнаха за стимулиране на биткойн активността в световен мащаб.

Общият размер на пазара на криптовалути се е увеличил до 2,2 трилиона долара към 1 октомври тази година от 8,3 милиарда долара в началото на 2023 г., според данни на CoinGecko.

„Наблюдавахме значително увеличение на институционалната активност и търговска дейност тази година“, каза Островскис, добавяйки, че има силно търсене на платформи и услуги за цифрови активи, които наподобяват традиционните финансови структури.

Пословичната 90-дневна волатилност на биткойна е спаднала до 42% тази година от 67% в средата на 2020 г., според данни на Deutsche Bank. Наблюдателите на пазара предупредиха, че биткойнът все още показва силна корелация с други криптовалути и е вероятно да бъде сред първите активи, от които биха се освободили инвеститорите, оттеглящи се от несигурност и риск.

По-силни позиции в страните с по-ниски доходи

Индексът Global Adoption на Chainalysis, който проследява използването на криптовалути  в 151 държави с мерки, включително търговия и плащания, надмина бичия пазар на крипто през 2021 г. между четвъртото тримесечие на 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г.

Приемането на криптовалутите е особено силно в страните с по-ниски доходи, които често имат по-слабо развити и достъпни основни финансови системи, показва докладът. Индия заема първо място, следвана от Нигерия в класацията на Chainalysis, докато седем от останалите топ 20 страни са азиатски нововъзникващи пазари, включително Индонезия, Виетнам и Филипините.

Феновете на криптото често посочват употребата в страни с висока инфлация и бързо обезценяване на валутата - като Турция и Аржентина - като доказателство за употребата на цифровите пари в реалния свят.

Chainalysis също отбеляза значително увеличение на децентрализираното финансиране (DeFi) и активността на стейбълкойни в Субсахарска Африка, Латинска Америка и Източна Европа.

„Стойностното предложение за биткойни и стабилни монети в Латинска Америка е непокътнато“, каза Маурисио Ди Бартоломео, съосновател на доставчика на крипто заеми Ledn.

„Повечето от нововъзникващия свят искат да банкират в долари, но те не се доверяват непременно на своите банки.“

Съединените щати са на четвърто място в класацията, докато Южна Корея и Китай са съответно на 19-то и 20-то място.

По отношение на обемите на крипто транзакциите, САЩ са най-големият пазар в света, следвани от Индия, според Deutsche Bank.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ