БНБ отчете близо 19 на сто ръст на жилищните кредити за година

БНБ отчете близо 19 на сто ръст на жилищните кредити за година

В сектора на домакинствата годишният растеж както на потребителските, така и на жилищните кредити се запази висок през първите осем месеца на 2023 г., като при жилищните кредити бе отчетено слабо ускорение от средата на второто тримесечие на годината, което продължи и през третото. Това се казва в тримесечното издание  "Икономически преглед" на Българската народна банка (БНБ).

В края на август 2023 г. потребителските кредити нараснаха на годишна база с 10.8%, а жилищните – с 18.7% (при растеж съответно от 12.3% и 17.9% към декември 2022 г.). Основно влияние за наблюдаваната динамика при кредитите за домакинствата продължи да оказва все още слабото и бавно пренасяне на ефектите от затягането на паричната политика на ЕЦБ върху лихвените проценти по кредитите за домакинствата в условията на висока ликвидност в банковата система и силна конкуренция за пазарен дял, особено в сегмента на жилищните и потребителските кредити, посочват от Централната банка.

През първите осем месеца на 2023 г. годишният растеж на депозитите на неправителствения сектор  в банковата система следваше тенденция към забавяне и към август възлезе на 10.4% (14.3% в края на 2022 г.).  Наблюдаваната динамика се определяше изцяло от по-ниския растеж на фирмените депозити. В сектора на домакинствата бе отчетена тенденция към ускоряване на годишния растеж на депозитите през първата половина на 2023 г. и задържане на сравнително високи темпове на растеж през юли и август. Отчетеното забавяне на годишния темп на нарастване на депозитите на нефинансовите предприятия, започнало от март 2023 г., продължи през второто и третото тримесечие на годината и в края на август растежът им възлезе на 11.2% (26.6% в края на 2022 г.), отчитат още от БНБ. Според анализаторите на Централната банка наблюдаваното забавяне може да се обясни частично с базов ефект от силното нарастване на депозитите на сектор „производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ в края на първото тримесечие на 2022 г. и със спада на номиналните обороти на фирмите в този сектор от началото на 2023 г. Забавянето на годишния растеж на оборотите в търговията на дребно от началото на годината вероятно също оказва съществено влияние за по-слабия растеж на фирмените депозит.

От БНБ уточняват  още , че продължаващото нарастване на доходите от труд и запазването на предпочитанията на домакинствата за спестяване в банковата система са основните фактори за сравнително високия темп на растеж на депозитите на домакинствата. Същевременно предприетото от някои банкови институции повишаване на лихвените проценти по новите срочни депозити е възможно да оказва допълнително влияние за нарастването на депозитите на домакинствата. През първите осем месеца на 2023 г. годишният растеж на широкия паричен агрегат М3 следваше тенденция към забавяне, но остана сравнително висок и в края на август възлезе на 9.6% (13.2% в края на 2022 г.). Овърнайт депозитите продължиха да имат основен, но постепенно намаляващ, принос за растежа на М3, докато приносът на депозитите с договорен матуритет до 2 години от нисък отрицателен през първите два месеца на годината премина в положителен с тенденция към постепенно нарастване. Започналото повишение на лихвените проценти по нови срочни депозити създава стимул за икономическите агенти да се насочат към депозиране на част от свободните си средства в този тип продукти поради предлаганата по-висока доходност. От гледна точка на валутната структура, както фирмите, така и домакинствата запазиха предпочитанията си за спестяване в местна валута, добавят от БНБ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ