Борсов наблюдател: Инвеститорите вече игнорират Тръмп

Икономика

Нов рунд на напрежение между САЩ и Китай в търговията е новината, с която започва седмицата и която ще определи дали на борсите по света ще има по-осезаем спад през юни. Причината е, че все още има необходимост след силното покачване на пазарите през април и първата половина на май, за да се постави фундамента за ръст на индексите през лятото. Но по-важното е да се премине през следващата фаза в преговорния процес на Тръмп, която включва нов рунд на обвинения и повишаване на митническите ставки. След това ще се появят и обичайните „страхотни“ новини за пазарите и за щатската икономика. Така работи Тръмп досега и няма основания да подозираме, че ще смени стратегията си.

Интересно наблюдение за пазарите е реакцията на тези новини. Няколко са дните с големи движения на индексите нагоре през последните два месеца. Те показват значителните капиталови потоци към акциите от индивидуалните инвеститори, най-вече чрез борсовотъргуваните фондове. Тези условия за растеж на пазарите не са единствения фактор за осъществяването му. Необходимо е също така и глобалната икономика да се подобри. В частност – щатската да не навлиза в рецесия, а да остане в текущата среда на нелоши икономически новини, но не и достатъчно добри, за да останат и очакванията за намаление на лихвите по-късно през годината. Това вероятно ще се случи през летните месеци.

Но фокусът на вниманието през тази седмица ще са новините за бизнес климата и за заетостта в САЩ. Данните са към началото на май, когато вече се формираха наблюденията, че ситуацията не се влошава стремително. Последното проучване на бизнес климата показва, че новите поръчки, производството и заетостта се свиват, но с по-ниски темпове. Вероятно през следващите месеци ще се отчете растежа, който искат да видят инвеститорите.

Същото се отнася и за пазара на труда. Прогнозите са за сравнително нисък брой на новите работни места, но безработицата се очаква да остане на равнището от 4.2%. Тези новини в интересната седмица за пазарите ще се комбинират с нервната реакция на съобщенията от Белия дом. Инвеститорите обаче все по-често игнорират постовете на Доналд Тръмп в социалните мрежи, защото са убедени, че неговата политика на заплахи няма да издържи до края. Това се видя и в търговията през първия ден от седмицата, когато новите мита върху вноса на стомана и алуминий бяха игнорирани постепенно от пазара и щатските индекси направиха поредния обрат и завършиха на плюс.

автор: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на Елана

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"