Борсов наблюдател: Изчерпа ли се енергията зад ръста на Уолстрийт?

Борсов наблюдател: Изчерпа ли се енергията зад ръста на Уолстрийт?

Първите сигнали за слабост на акциите вече се забелязват на пазарите по света. Индексите, които отчетоха силно покачване от началото на декември досега, имат нужда от пауза. Например, европейският Euro Stoxx 50 се покачи с 6% от края на ноември, воден от акциите на Германия и Франция. Политическите сътресения в двете страни не се отразяват на книжата. Много по-силен ефект обаче имаха коментарите на централните банкери през миналата седмица, които могат да се обобщят в две посоки. Първата не е новост и сочи към продължаване на намалението на лихвите в Еврозоната. Но другата интересна новина беше свързана с поевтиняването на еврото. Ефектът от евентуалните мита на САЩ може да бъде ограничен със спад на валутата.

Пазарите в Азия и най-вече в Китай имаха по-различно поведение в началото на тази седмица. Новините за още стимули за потреблението, най-вече при покупката на автомобили и други стоки с дълготрайна употреба, имаха положителен ефект върху индексите в Хонконг и в по-малка степен в Китай. Но инвеститорите остават много предпазливи и всъщност най-силна реакция имаше в цените на държавния дълг. Правителствените облигации на Китай поскъпват. Това не е знак само за намаляване на лихвените нива. Дори напротив, става дума за нежеланието на бизнеса и населението да взимат още дългове.

Въпросът е дали предпразничната атмосфера на пазарите ще се запази до края на годината и колко прекупени ще станат индексите. Защото икономическите новини до края на годината са горе-долу ясни – инфлацията ще запази тенденцията си на намаление /тази седмица са данните за САЩ/, а лихвите ще бъдат понижавани /другата седмица за САЩ/ или централните банки ще го направят в началото на следващата година. Но да се предвижда някакво връщане или корекция на пазарите преди тя да започне, е винаги най-опасната задача за инвеститорите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ