Борсов наблюдател: Кой е прав – акциите или облигациите? 

Борсов наблюдател: Кой е прав – акциите или облигациите? 

Остават броени часове до първото намаление на лихвата в САЩ за този цикъл на адаптация на монетарната политика, който ще върне икономиката към растеж и ще подкрепи покачването на фондовия пазар. Ето така разсъждават инвеститорите в акции, за които изминалата седмица премина под знака на покупки и растеж на цените. Обратът в преди това негативната серия на спад на американските индекси дойде след коментарите на две от водещите фигури в развитието на изкуствения интелект – шефовете на Nvidia и OpenAI. Но възстановяването на акциите не се ограничи само до компании от тази сфера, а се включиха фирми от индустрията, добива, телекоми и много други от циклични и нециклични сектори.

Видяхме типичния ръст на щатския пазар, който се дължи на бъдещите ефекти от намаляването на лихвите. Но останалите рискови активи са под натиск, като изключим ценните метали и повечето земеделски суровини. Силното представяне на златото има своите корени и с лошата ситуация на пазарите на акции и на недвижими имоти в Китай. Проблемите там не са от вчера, но все по-ясно става, че банките и населението търсят сигурност за своите инвестиции и златото е една от възможностите за това. Икономическите новини от страната показват продължаване на дефлационните сили, които идват и с увеличаване на износа. А от там и ефектите върху намаляването на темповете на инфлация по света.  

Шансовете за голямо намаление на лихвата в САЩ са много ниски. Очакванията са първата стъпка на заседанието на 18-ти септември клонят към 25 базисни пункта. Това е разликата с 2007 г., когато на същата дата Федералният резерв сваля лихвата с 50 б.п. като първа стъпка. Останалото е доказателство, че централните банкери са изостанали от събитията довели до Ипотечната криза. И въпросът сега, дни преди най-важното заседание на Федералния резерв, е кой е прав. Дали инвеститорите в акции, за които събитията са позитивно начало, или за инвеститорите в облигации, които виждат задълбочаване на кризата и причини да купуват държавни книжа. И както показа 2007 г., отговорът ще стане ясен скоро. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ