Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Митата вече не са плашило за пазарите

Инвеститорите по света вече достигнаха точката на насищане от новините за митата, които американският президент изсипва през последните дни. Реакцията на ескалацията в търговската война с Европейския съюз е почти незабележима. Това изглежда като загадка, когато вникнем в мащабите на заплахите на Тръмп. Но това е неговият начин да прави сделки и на финала на сроковете, които е поставил, е нормално да няма нищо конструктивно.
Така както и е нормално за пазарите да не обръщат внимание вече на процеса по преговорите. Никой не очаква резултатите от търговските сделки да имат значим икономически ефект. А съдейки по реакцията на пазарите, новините не се възприемат като нещо повече от заплахи преди финални PR сделки. Това, което не знаем, е дали много от големите търговски партньори на САЩ няма да предпочитат да игнорират митата или да въведат подобни с една цел - да не участват повече в този информационен сблъсък. И да приемат налагането на мита, които най-вероятно ще направят стоките в Америка по-скъпи.
Болката от инфлацията, обаче, предстои да се усети през следващите месеци. Данните за юни ще бъдат публикувани тази седмица и ще бъде интересно да се наблюдава дали има инфлационен натиск от по-високите мита. Дотук през годината Тръмп се радваше на намаляване на инфлацията, защото поевтиняването на горивата допринесе за процеса и успя да неутрализира ефекта от все още високите разходи за жилища. Но тази тенденция не може да продължава вечно и да бъде оправдание за все по-силния натиск към централните банкери за намаляване на лихвите.
Очакванията на анализаторите са за сравнително умерено покачване на инфлацията. Индексът при изключване на влиянието на храните и горивата се очаква да се покачи до 3% на годишна база. Когато си включи ефектът от по-динамичните цени на суровините, прогнозата за инфлацията сочи 2.7%. Това е по-високо от реализираното през предишните три месеца и може да постави началото на тенденция на ускоряване на показателя. В такъв случай, шансовете за намаляване на лихвите започват да изчезват. А фондовият пазар в САЩ вече оценява нова политика на стимули от централната банка.
Инвеститорите в облигации е също не са готови за сценарий на изненадващо покачване на инфлацията. Те гледат към две стъпки на намаление на лихвата, което да няма дългосрочно отражение върху цените в икономиката. Всичко, което сочи към влошаване на икономиката и засилване на инфлацията, е лоша новина за акциите и облигациите.
Американските индекси се търгуват много близо до рекордните си стойности, но през последните две седмици възходът им спря. Европейските пазари обаче не успяха да отчетат нови върхове и показват все по-осезаема слабост, водени от новините, които не са позитивни за компаниите от двете страни на Атлантика.
Поведението на индексите показва по-скоро необходимостта от краткосрочна корекция на пазарите, отколкото да е признак на по-силен спад на пазарите. Затова следващите три три седмици, които ще преминат под знака на корпоративните отчети в САЩ, ще задържат вниманието на инвеститорите към прогнозите на компаниите - какви резултати са постигнали и какво очакват за третото тримесечие. Очакванията за растежа на печалбите в индекса S&P 500 бяха ревизирани двойно надолу през последните три месеца и сега са за 5,8% нарастване на годишна база. Прогнозите за резултатите в Европа са още по-скромни - намаление от 0,2%.
Биткойн, който изпълняваше функцията на индикатор за ликвидността на пазара и апетита към рискови активи, сега е под влияние на голямото търсене от борсово търгувани в фондове и на надеждите за регулации в сектора, които да стимулират използването на крипто. През тази седмица американските законодатели ще обсъждат няколко нормативни акта в тази сфера.
автор: Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на ЕЛАНА Трейдинг
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.