Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсов наблюдател: Последната важна седмица за годината
Две големи неизвестни стоят пред инвеститорите тази седмица. Първата е инфлацията през ноември в САЩ, а втората - как тези събития ще бъдат изтълкувани от централните банкери на последното заседание на Федералния резерв за годината. Това ще остави на заден план всички останали новини, каквито са например данните за търговията на дребно и индустриалното производство. Те имат значение, разбира се, но посланието от Федералния резерв за темповете на повишение на лихвите и най-вече за опасността от рецесия ще определят, какво ще се случи на пазарите до края на годината. Рискът от рецесия според инвеститорите е 40% това събитие да се случи в рамките на следващите няколко месеца. Ако централните банкери виждат по-голяма вероятност, това ще уплаши инвеститорите. Същото може да се случи и ако инфлацията не продължи да намалява, защото ще означава по-високи лихви и съответно по-силен негативен ефект от тях върху икономиката с течение на времето.
Идеалната комбинация от новини в подкрепа на апетита към рискови активи и ръст на цената на акциите е още един месец на инфлацията с осезаеми темпове. Прогнозите са тя да намалее от 7.7% на 7.3% на годишна база, а с изключване на храните и горивата да има спад от 6.3% на 6.1%. Всеки показател над тези стойности ще се тълкува много негативно и ще доведе до нов растеж на долара и до разпродажби на акции и облигации. Реакцията на пазарите няма да е толкова силна на заседанието на Федералния резерв, защото банкерите вече смекчиха тона в изявленията си и едва ли ще направят рязък завой към рецесия. Не и в края на годината, когато никой не иска да разваля празничните настроения. Съмнявам се, че това ще е последното повишение на лихвите.
Цената на петрола също си заслужава да бъде следена внимателно. От една страна са геополитическите игри, като към тавана на цената за руски петрол трябва да добавим и плащанията в китайския юани, които износителите от Залива ще получават. Тези фактори не доведоха до сътресения на петролния пазар. Но те насочват вниманието в страни от реалния проблем – намаляващото потребление, заради икономическите проблеми. Ако цената на петрола слезе под 70 долара и ускори спада си, това трябва да се тълкува много негативно като сигнал за предстояща рецесия. Въпросът е кога инвеститорите ще обърнат внимание.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.