Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Британският финансов сектор се стреми към реформи, за да се противопостави на господството на Уолстрийт
Британският финансов сектор разчита, че политиците ще направят промени в правилника, които да дадат приоритет на растежа и да спрат изнасянето на бизнеса към глобалните конкуренти, на фона на новите предизвикателства пред статута на Лондон като финансова суперсила.
В четвъртък министърът на финансите на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс ще произнесе първата си реч пред лидерите на Ситито и се очаква да очертае ролята, която лявото лейбъристко правителство иска от тях да играят, за да допринесат за увеличаване на националното благосъстояние., предаде Ройтерс.
Но тези, които ще присъстват на събитието, са също толкова нетърпеливи да чуят как тя може да засили перспективите на индустрията преди вероятния бум на Уолстрийт, когато новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се върне на власт.
Натискът нараства, след като Тръмп обеща да "освободи" икономиката и финансовия сектор на САЩ чрез намаляване на регулациите и преструктуриране на федералните агенции.
Самуел Грег, политически икономист в Американския институт за икономически изследвания, каза, че секторът във Великобритания трябва да реагира бързо.
Финансовите фирми в Обединеното кралство „трябва да използват второто президентство на Тръмп като възможност да кажат на правителството, че финансовата дерегулация и намаляването на корпоративните данъчни ставки вече не могат да бъдат избягвани“, каза той.
Предшественикът на Рийвс и служители в Bank of England вече промениха свободите след Брекзит, за да адаптират финансовите правила, като се започне с пакета за реформи в Единбург през 2022 г.
По-скорошни промени в глобалната регулация на банковия капитал на Базел и предложенията за намаляване на периодите на отлагане на изплащането на бонуси също се тълкуват като признаци на повишена амбиция за отклоняване от ЕС.
Великобритания изпревари ЕС с ангажимента си за внедряване през 2027 г. на по-кратки цикли на сетълмент в търговията с ценни книжа, след като Съединените щати, Канада и Мексико направиха реформата по-рано тази година.
"Услуга за услуга"
Преди убедителната победа на лейбъристите през лятото на изборите, Рийвс, бивш икономист от Bank of England, каза, че "без никакъв свян ще защитава" финансовия сектор на Обединеното кралство.
Нейното правителство се нуждае от данъчните приходи на индустрията, които възлизат на 110,2 милиарда паунда (140 милиарда долара) през 2023 г., което се равнява на повече от половината бюджет за здравеопазване на Обединеното кралство, показа проучване, поръчано от City of London Corporation и TheCityUK.
В най-големия бюджет за повишаване на приходите за поколение миналия месец Рийвс въведе по-малко от очакваното увеличение на данъка върху таксите за представяне на частния капитал и устоя на натиска за повишаване на данъка върху печалбите, реализирани от банките.
„Политиците в Обединеното кралство имат реална възможност да преместят Обединеното кралство в различна посока“, каза Моник Мелис, глобален ръководител на Kroll за съответствие и регулиране на финансовите услуги.
Изграждането на по-тесни връзки с Близкия изток, Азиатско-тихоокеанския регион, Африка и Съединените щати може да даде на Обединеното кралство „истинско предимство в бъдеще“, каза тя.
Но няма да е лесно да останеш пред конкурентите, които имат свои собствени планове да спечелят пари от иновации като зелени финанси, цифрови валути и изкуствен интелект.
Кейт Доусън, ръководител на сектора на капиталовите пазари в Центъра за регулаторна информация на KPMG каза, че някои правила на ЕС все още ще обременяват фирмите в Обединеното кралство и стремежът на блока за „стратегическа автономия“ предвещава лошо за фирмите от Обединеното кралство, които търсят достъп до пазарите на ЕС.
„ЕС въвежда правила, които ще имат извънтериториални въздействия“, каза тя, отбелязвайки примери като Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост, Директивата за надлежна проверка на корпоративната устойчивост и Закона за ИИ на ЕС.
Остаряла рамка
Доклад, публикуван миналия месец от мозъчния тръст New Financial, предполага, че банковите, финансовите и капиталовите пазари в Обединеното кралство са намалели в относително изражение през последното десетилетие в сравнение с международните пазари по близо 60 показателя за стойност и активност.
Мозъчният тръст заяви, че британската регулаторна рамка, създадена след финансовата криза от 2008-2009 г., е остаряла, прекалено сложна и лишена от визия и че правилата трябва да насърчават поемането на повече риск, а не по-малко.
„Надявам се, че Рейчъл Рийвс е смела и използва възможността да разгледа цялостния ни подход към регулирането и риска в тази страна“, каза Дейвид Постингс, главен изпълнителен директор на търговската организация UK Finance.
Очаква се Рийвс да призове за рестартиране на службата на финансовия омбудсман, за да повиши доверието на потребителите във финансовите услуги, тъй като индустрията се подготвя за възможен законопроект за обезщетение на потребителите на стойност няколко милиарда паунда, свързан с комисионни за автомобилно финансиране.
Вероятно е също така тя да очертае значителни реформи в пенсионната индустрия за стимулиране на икономическия растеж, след като обяви преглед на пенсионната система през юли.
Това може да включва консолидиране на активи в пенсионната схема на местното правителство за 360 милиарда паунда в редица по-големи инвестиционни пулове, модел, който се оказа успешен на други места.
Рийвс може също така да рестартира консултация от предишното правителство, отваря нов раздел, за да улесни компаниите да извличат излишъци от напълно финансирани пенсионни схеми с дефинирани доходи, като потенциално предоставя повече капитал за компаниите и пенсионерите да инвестират в публични и частни британски компании, жилища и инфраструктура.
Никеш Пател, ръководител на Client Solutions UK във Van Lanschot Kempen, каза, че подобни схеми могат колективно да натрупат до 1 трилион паунда огнева мощ през следващите 10 години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.