Бундесбанк предупреди банките срещу „небрежни" обещания за изплащане на дивиденти

Бундесбанк предупреди банките срещу „небрежни обещания за изплащане на дивиденти

Германските банки трябва да избягват да дават многогодишни обещания за дивиденти на своите акционери въпреки големите печалби тази година, тъй като перспективите пред икономиката се влошават, каза пред Ройтерс членът на борда на директорите на Бундесбанк Йоахим Вюрмелинг.

Той се присъедини към други членове на Европейската централна банка, като каза на кредиторите да запазят повее капитал - послание, което раздразни банкерите, които се опитват да привлекат инвеститорите към своите поевтинели акции.

„Това, срещу което основно предупреждаваме банките, е даването на средносрочни обещания към инвеститорите за изплащане на дивиденти“, каза в интервю Вюрмелинг, член на Надзорния съвет на ЕЦБ, който наблюдава най-големите кредитори в еврозоната.

„Ако си обвързан с подобни обещания, въпреки че средата се е променила радикално, изпадаш в много трудна дилема“, добави той.

Банките отчитат огромни печалби и обявяват дивиденти и обратно изкупуване на акции, стимулирани от рязкото увеличение на лихвените проценти и търговския бум след повече от десетилетие на предимно оскъдна възвръщаемост.

Италианската банка UniCredit определи твърда цифра за възнагражденията на акционерите според плана си до 2024 г. в разрез с предпочитанията на ЕЦБ за коефициенти на изплащане.

В Германия, където Бундесбанк очаква лека рецесия през следващата година, Deutsche Bank да увеличи следващия си дивидент с 50% като част от план за разпределяне на 8 млрд. евро до 2025 г.

Commerzbank се очаква да изплати първия си дивидент от 2020 г. насам през следващата година.

Вюрмелинг каза, че германските банки са повишили скромно своите коефициенти на изплащане в собствените и повечето трябва да успеят да запазят капиталовите си коефициенти дори след като се вземат предвид големите увеличения на дивидентите в абсолютно изражение.

Но той добави, че тазгодишните прекомерни печалби не трябва да водят до „небрежност“.

„Следващата година може да бъде малко по-мразовита. Това е и причината, поради която сме склонни да съветваме капиталът да се държи в банката, така че да е на разположение за компенсиране на евентуални загуби“, каза той.

Той добави, че Бундесбанк „не е развълнувана“ от решението на Европейската комисия да отложи прилагането на правилата Базел III до 2025 г., но каза, че това е „просто временно отклонение“ от глобално договорените стандарти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ