Централните банки на Япония и Китай запазиха лихвите си без промяна въпреки намалението на Фед

Централните банки на Япония и Китай запазиха лихвите си без промяна въпреки намалението на Фед

Японската централна банка и Китайската народна банка оставиха лихвите си без промяна, въпреки че Федералният резерв на САЩ обяви по-голямо от очакваното намаление, предаде Си Ен Би Си.

В края на двудневната си среща в петък централната банка на Япония запази основния си лихвен процент на ниво от „около 0,25%", което е най-високото от 2008 г. насам.

Въпреки че решението е в съответствие с прогнозите на Ройтерс, икономистите до голяма степен очакват ново повишение на лихвите до края на годината.

Решението идва на фона на опитите на ЯЦБ да нормализира своята парична политика след отдавна поддържан ултра хлабав подход, без да навреди на икономиката на страната.

Икономиката на Япония се възстанови умерено, се казва в официалното изявление на централната банка, като същевременно се признава, че „отчасти е забелязана известна слабост“.

Гуверньорът на ЯЦБ Казуо Уеда каза миналия месец, че централната банка ще продължи да повишава лихвените проценти, ако икономиката и инфлацията останат в съответствие с прогнозите на централната банка.

Позицията на затягане открои Японската централна банка в момент, когато повечето от глобалните централни банки се насочват към разхлабване на политиката. В четвъртък Федералният резерв на САЩ намали лихвените проценти с 50 базисни пункта до диапазона от 4,75% до 5,0%.

ЯЦБ дълго време поддържаше лихвени проценти близо до или под нулата, тъй като се опитваше да стимулира инфлацията и икономическия растеж с масивни парични стимули.

Очаква се централната банка да повиши лихвите през октомври и „допълнително да намали паричната подкрепа тази година въпреки лошите икономически данни“, каза Стефан Ангрик, асоцииран директор в Moody's Analytics.

Междувременно Китай запази основния си лихвен процент по заемите непроменен при месечния фиксинг.

Наблюдатели на пазара, анкетирани от Ройтерс, очакваха намаление, тъй като понижението на лихвения процент на Федералния резерв с 50 базисни пункта даде повече пространство на Китай да намали вътрешните си разходи по заеми, без да предизвика рязък спад на юана.

Китайската народна банка заяви, че ще запази основната лихва по едногодишните заеми (LPR) на равнище от  3,35%, а тази по петгодишните - на ниво от 3,85%.

Едногодишният LPR засяга корпоративните и повечето заеми за домакинствата в Китай, докато петгодишният LPR действа като еталон за ипотечните лихви.

Намаляването на лихвените проценти в Съединените щати позволи повече парична гъвкавост на Китай да се съсредоточи върху облекчаване на дълговата тежест върху своите потребители и предприятия, докато се стреми да засили инвестициите и разходите.

Китай изненада пазарите, като намали основните лихвени проценти по краткосрочните и дългосрочните заеми през юли в опит да възстанови растежа на икономиката си, която беше изправена пред продължителна криза в имотния сектор и отслабено потребителско и бизнес настроение.

През август продажбите на дребно, промишленото производство и градските инвестиции в Китай са нараснали по-бавно от очакваното, което не отговаря на очакванията на анкетираните от Ройтерс икономисти. Процентът на безработица в градовете се е повишил до шестмесечен връх, докато цените на жилищата са намалели с най-бързия си темп от девет години на годишна база.

Разочароващите икономически данни подчертаха слабата инерция в икономиката и подновиха призивите към правителството за въвеждане на повече мерки за фискално и парично стимулиране.

Няколко големи банки намалиха прогнозата си за растежа на БВП на Китай за цялата година до под официалната цел на правителството от 5%. Bank of America понижи прогнозата си за ръста на БВП на Китай през 2024 г. до 4,8%, а Citigroup намали прогнозата си до 4,7%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ