Централните банки продължават да купуват злато, за да диверсифицират резервите си

Централните банки продължават да купуват злато, за да диверсифицират резервите си

Централните банки продължават да купуват злато, за да диверсифицират резервите си по финансови или стратегически причини. Това заявиха представители на три централни банки на годишната конференция на Лондонската асоциация на пазара на благородни метали в Маями, предаде Ройтерс.

Повишеното търсене на злато от страна на централните банки подкрепи цената на недоходното злато, когато световните лихвени проценти бяха високи през 2022-2023 г., а след това се забави с тазгодишното 28-процентово рали на спот цената на златото. През септември Китайската централна банка задържа покупките на злато за пети пореден месец.

Въпреки ралито на златото представителите на централните банки на Чехия, Монголия и Мексико заявиха на конференцията, че за тях все още е важно да имат злато в резервите си, въпреки че всяка от тях има свои собствени аргументи.

Значението на златото като сигурен актив нараства за монголските резерви, заяви Енхин Атарбаатар, ръководител на отдела за финансови пазари в Централната банка на Монголия.

За Чешката национална банка златото се разглежда като чист диверсификатор на резервите, казва Марек Сестак, заместник-изпълнителен директор на отдела за управление на риска в банката.

И трите страни заявиха, че в момента не са активни в деривати върху злато и че Лондон остава основното място за съхранение на златото им като търговски център, докато само Монголия има ограничен апетит за репатриране на злато, за да го съхранява у дома.

Според Световния съвет по златото световните централни банки са увеличили покупките за своите резерви с 6% до 183 тона през второто тримесечие и са на път да забавят покупките през цялата 2024 г. със 150 тона спрямо 2023 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ