Светът на парите: Може ли наистина да се разчита на данъците за свръхбогатство

Светът на парите: Може ли наистина да се разчита на данъците за свръхбогатство

Призивите за данък върху богатството на супербогатите в света отново привличат вниманието, след като президентът на САЩ Джо Байдън каза, че ще наложи нов „данък милиардери“ на най-богатите в страната, ако бъде преизбран през ноември.

Очертавайки предложенията си за бюджета за 2025 г., Байдън се прицели в изключително богатите и повтори плановете си за 25% данък върху американците с богатство от над 100 милиона долара, съобщава CNBC.

„Никой милиардер не трябва да плаща по-ниска данъчна ставка от учител, санитарен работник, медицинска сестра“, каза той.

Плановете, описани по-рано в бюджета на президента за 2024 г., възобновиха десетилетен дебат за това как най-добре да се отчете богатството на най-богатите в света.

Тази година обаче въпросът придоби ново значение, тъй като правителствата в световен мащаб търсят нови начини да блокират намаляващите публични финанси и да се справят с неравенството в богатството.

За какво става дума 

Миналия месец световните финансови министри, които се срещнаха за срещата на върха на Г-20 в Бразилия, заявиха, че проучват планове за глобален минимален данък върху 3000-те милиардери в света, за да се гарантира, че свръхмобилните свръхбогати 0,1% плащат своя справедлив дял на обществото.

Подобни идеи дори имат подкрепата на някои от най-богатите в света. В началото на 2024 г. нарастваща мрежа от така наречени патриотични милионери подписаха отворено писмо до световните лидери, призовавайки за по-високи данъци за богатите. Сред 260-те подписали са наследницата на  Disney Абигейл Дисни и звездата от „Наследяване“ Браян Кокс.

„Става дума за това, че богатите допринасят повече за обществото, изключително богатите допринасят повече и се гордеят да го направят“, каза Фил Уайт, пенсиониран собственик на бизнес и съподписал Patriotic Millionaires, пред CNBC. Експертите обаче са разделени относно ефективността на данъка върху богатството и доколко той е постижим в действителност.

Какво е данък богатство?

Данъкът върху богатството е „широкообхватен“ данък върху стойността на всички или поне повечето от активите, принадлежащи на богато лице или домакинство, като пари в брой, имущество, превозни средства, бижута и други ценни предмети.

За разлика от данъка върху доходите, който се начислява върху годишните печалби, и данъка върху капиталовите печалби, който се налага върху печалбите, натрупани от продажбата на актив, данъкът върху богатството се разглежда като по-холистичен начин за отчитане на общото богатство на индивида.

Такива данъци някога са били широко разпространени в Европа, въпреки че прилагането им намаля в началото на 21-ви век поради въпроси относно тяхната ефективност и по-широко преминаване към по-ниски данъчни ставки от най-висок клас.

От 2024 г. Швейцария, Норвегия, Испания и са сред малкото страни, които налагат някаква форма на данък върху богатството. Но повече страни се приближават към идеята. Колумбия въведе данък върху богатството през 2022 г., а шотландското правителство е сред другите, които изтъкнаха предложения.

Според Арун Адвани, доцент по икономика в Университета на Уоруик, най-ефективните политики за данък върху богатството са тези, които са целеви и конкретни.

„Ако искате данък върху богатството, който действително ще бъде ефективен в горния край... обикновено искате да започнете от доста висок праг“, каза Адвани, отбелязвайки, че исторически изоставените политики или са били твърде ниски, или са позволявали твърде много изключения да генерира достатъчно данъчни приходи.

Масово изтичане на пари

Данъчните специалисти обаче отбелязват, че дори добре разработените политики за данъчно облагане на богатството могат да бъдат трудни за прилагане на практика, като възникват въпроси кои активи трябва да се облагат с данък и кой трябва да отговаря за оценката на тяхната стойност.

Всъщност потенциалът за промени в поведението е един от основните аргументи срещу данъците върху богатството. Критиците посочват повишения риск от изтичане на богатство сред изключително мобилните свръхбогати, включително към данъчните убежища, което според тях подкопава първоначалните усилия за увеличаване на държавната хазна.

"Със сигурност виждаме хора, които гледат към други страни, за да видят дали ако имаше въвеждане на данък върху богатството, щеше ли да има полза от преместването?“ каза Кристин Кернс, личен данъчен партньор в PwC.

През 2022 г., когато Норвегия увеличи данъка си върху богатството на жители с активи над 20 милиона норвежки крони (1,8 милиона долара), мнозина се стекоха в Швейцария. Предприемачът Торд Колстад беше един от приблизително 70-те супер богати норвежци, които направиха този ход през 2023 г.

„Те удвоиха това данъчно облагане от ден на ден. Това е причината собствениците на норвежки бизнес да бъдат принудени да напуснат страната. Това е голямо въздействие за много хора, както и за мен, и не е устойчиво в дългосрочен план“, каза Колстад, основател и главен изпълнителен директор на норвежката група за имоти T. Kolstad Eiendom.

Изследователите са разделени по отношение на рисковете от изтичане на капитали от данък богатство, като някои твърдят, че изходящите парични потоци ще бъдат ограничени. Но те повдигат други опасения относно разходите за такава политика и нейната способност да преразпределя богатството.

Данните показват, че данъкът върху богатството представлява само много малка част от общите данъчни приходи в страните, в които е бил прилаган. Често тези приходи не успяват да се увеличат много с течение на времето.

„Има повече разходи от страна на данъчните власти, защото те определено ще трябва да направят допълнителни оценки“, каза Адвани. „Друга област на разходите, за която може да се тревожите, е какво се отразява, например, на стимулите за инвестиране.“

Справяне с неравенството

Все пак привържениците твърдят, че приходите, генерирани от данък богатство, могат да отбележат важна стъпка в борбата с разликата в богатството. Глобалното неравенство в богатството се е увеличило значително през последните години, като най-богатият 1% събира две трети от цялото ново богатство, създадено от 2020 г. насам, според Oxfam. Най-бедните 50% от световното население сега притежават само 2% от общото нетно богатство, докато най-богатите 10% притежават 76%. От тях най-богатият 1% притежава около две трети.

Съгласно предложенията на президента Байдън, 25% данък върху тези с повече от 100 милиона долара ще събере 500 милиарда долара за 10 години, за да помогне за финансирането на обезщетения като грижи за деца и платен родителски отпуск. Това ще вдигне средната данъчна ставка за 1000-те милиардери в Америка от 8,2% и ще я приведе в съответствие с 25%, плащани от средните американски работници, според Байдън, припомня CNBC.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ