Колко пари ви трябват, за да се присъедините към клуба на богатите от 1% във вашата страна?

Колко пари ви трябват, за да се присъедините към клуба на богатите от 1% във вашата страна?

Колко пари ви трябват, за да се присъедините към клуба на богатите от 1% във вашата страна?

Бариерите за влизане в клуба на богатите от 1% стават все по-строги в целия свят. Създаването на богатство, до голяма степен подхранвано от „стабилното представяне“ на икономиката на САЩ и възстановяването на пазарите на акции, наложи минималните изисквания за хората да се квалифицират като най-богатите в съответните им страни, според доклад на Knight Frank, цитиран от CNBC.

Глобалната консултантска компания отбелязва, че княжество Монако, което има най-гъстото население от милионери в света, запазва първото място за влизане в клуба на богатите от 1% с 12,9 милиона долара, което е ръст от 4% спрямо предходната година.

Втори по ред е Люксембург, който има изискване за влизане от 10,8 милиона долара, следван от Швейцария с 8,5 милиона долара. САЩ са на четвърто място с 5,8 милиона долара, което е 15% повече от година по-рано.

С 5,2 милиона долара Сингапур е пети в света и води в Азиатско-тихоокеанския регион по отношение на богатството, необходимо за влизане в елитния клуб. Градът-държава, наред с Хонконг, е начело на домакинството на новоизпечените богаташи в Азия. Двете държави предлагат данъчни стимули и благоприятни за бизнеса регулации, за да привлекат 1100 семейни офиса, които управляват над 4 трилиона долара активи.

Колкото и ексклузивно да звучи клубът от 1%, все пак е сравнително „по-лесно“ да се пробие в неговите редици, отколкото да бъдеш Ultra High Networth Individual (UHNWI), който има глобална средна входна точка от 30 милиона долара, според Knight Frank.

Констатациите подчертават съществените разлики в разпределението на богатството между страните, каза Лиам Бейли, глобален ръководител на изследванията на Knight Frank.

„Тъй като по-специално западните страни се борят с държавните дефицити и необходимостта от увеличаване на данъчните приходи, очаквайте по-голям акцент на политиката върху това къде се намира богатството“, добави Бейли.

Той подчерта, че правителствата ще трябва да вървят по въжето между данъчното облагане на богатството и насърчаването на неговия растеж, докато се стремят да развиват своите икономики.

Броят на богатите хора се очаква да нарасне с 28,1% през петте години до 2028 г., което е много по-малко в сравнение с увеличението от 44%, наблюдавано през петгодишния период до 2023 г., отбелязва Knight Frank.

Последните цифри също така подчертават разделението между богатите и бедните в света. От 2020 г. насам, докато петимата най-богати мъже в света са удвоили състоянието си, пет милиарда души са станали по-бедни, според доклад на глобалната организация Oxfam America.

Движещата сила на неравенството са корпорациите, които отблъскват увеличаването на минималните заплати и профсъюзите, подчертава Oxfam. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ