Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|S&P Global: Държавите ще изпадат по-често в неплатежоспособност през следващите 10 години
Държавите вероятно ще изпадат в неплатежоспособност по дълга си в чуждестранна валута през следващото десетилетие, отколкото в миналото поради по-високия дълг и увеличаването на разходите по заеми, предупреди S&P Global Ratings в доклад, цитиран от Ройтерс.
Кредитните рейтинги на държавните институции като цяло също са отслабнали в световен мащаб през последното десетилетие.
Констатациите в доклада са остро предупреждение, тъй като светът излиза от тежък кръг от неизпълнение на държавни дългове - дори когато богатите нации кредитори заявиха по-рано тази година, че рискът от дългова криза, която тежи над света, започва да намалява.
„Тези фактори бързо създават ликвидни предизвикателства, тъй като достъпът до финансиране пресъхва и изтичането на капитал се ускорява“, се казва в доклада. „В много случаи това представлява повратната точка, когато ограниченията на ликвидността и платежоспособността стават проблематични за правителството.“
Пандемията от COVID-19 през 2020 г. обтегна държавните финанси и имаше седем случая на държави, които не изпълниха задълженията си в чуждестранна валута - Белиз, Замбия, Еквадор, Аржентина, Ливан и Суринам два пъти.
Скокът в цените на храните и горивата след инвазията на Русия в Украйна през февруари 2022 г. натрупа още повече натиск и още осем страни изпаднаха в неплатежоспособност през 2022 и 2023 г., включително Украйна и Русия. Общият брой неизпълнения на задължения от 2020 г. възлиза на повече от една трета от 45-те неизпълнения на задължения в чуждестранна валута от 2000 г. насам. S&P Global Ratings анализира неизпълненията през последните две десетилетия и установи, че развиващите се страни сега разчитат в по-голяма степен на държавни заеми, за да осигурят притока на чуждестранен капитал. Но когато тази зависимост беше съчетана с непредвидими политики, липса на независимост на централната банка и плитки местни капиталови пазари, често последваха проблеми с изплащането.
По-високият държавен дълг и фискалните дисбаланси предизвикаха изтичане на капитали, което от своя страна засили натиска върху платежния баланс, изчерпа валутните резерви и в крайна сметка прекъсна способността им да вземат заеми - по същество гибелна спирала, която доведе до фалит.
Той също така предупреди, че преструктурирането на дълга отнема значително повече време сега, отколкото през 80-те години - с големи последици.
„Също така установихме, че дългосрочните макроикономически последици са по-сериозни за суверените, които остават в неизпълнение в продължение на няколко години, увеличавайки вероятността от по-нататъшни неизпълнения на задълженията“, се казва в доклада.
Лихвените плащания в страните с скорошно неизпълнение имаха тенденция да се доближават или дори надвишават 20% от държавните приходи през годината преди неизпълнението и страните обикновено навлизаха в рецесия, докато инфлацията нарастваше до двуцифрени цифри, правейки живота на хората там по-труден.
„Неизпълнението на задълженията на държавата има значителни последици за икономическия растеж, инфлацията, обменните курсове и платежоспособността на финансовия сектор на държавата“, се казва още в доклада на S&P Global Ratings.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.