Държавният дълг на Великобритания стигна рекордните 97,9% от брутния вътрешен продукт

Икономика

Общият размер на държавния дълг на Великобритания (без заемите на държавните банки) в края на април 2024 г. е възлизал на 2,69 трилиона лири, или около 97,9% от  брутния вътрешен продукт( БВП) на страната. Съотношението на държавния дълг към БВП е рекордно високо от началото на 60-те години на миналия век, съобщи Националната статистическа служба(ONS) на страната.

Оценката за общия размер на новите държавни заеми през последната фискална година, която приключи през март, беше повишена с 0,8 млрд. паунда до 121,4 млрд. паунда. Службата за бюджетна отговорност (СБП) прогнозира, че държавният дълг ще нарасне със 114,1 млрд. лири.

През април  бюджетният дефицит на Великобритания е възлизал на 20,5 млрд. паунда. Цифрата нарасна с 1,5 млрд. паунда в сравнение с април 2023 г. и е над средната прогноза на икономистите, които очакваха дефицит от около 19,3 млрд. паунда.

Приходите в бюджета са се увеличили с 1,6 млрд. паунда на годишна база до 85,7 млрд. паунда, а разходите - с 3,1 млрд. паунда до 106,3 млрд. паунда. Това включваше разходи за обслужване на държавния дълг в размер на 8,6 млрд. лири, което е 10-месечен връх.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток