Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавните цифрови валути: Стабилност срещу криптохаоса или край на свободната финансова инициатива
Криптовалутите са интересен, високорисков актив и именно това ги прави привлекателни за инвеститори. Невероятният възход на биткойн през последните години имаше много наблюдатели, които го нарекоха една от най-големите спекулативни мании в историята. Сривът, който криптовалутата изпита няколко пъти, обаче може да помогне да се затвърди мястото ѝ в историята на спуканите балони. Биткойн може и да не удари пълната нула, но определено е балон - предупреждението е на нобеловия лауреат по икономика Робърт Шилър, според когото резките колебания в стойността на криптовалутата не са рационален отговор на пазара и сега е ред той да потърси баланса по друг начин.
Това мислене изглежда е в основата на нов проект между централните банки на три държави - Израел, Норвегия и Швеция. Заедно с Банката за международни разплащания - институция, която осъществява международното монетарно и финансово сътрудничество и служи като банка за централните банки - трите национални финансови институции обединиха усилията си, за да проучат потенциалните приложения на цифровите валути на централната банка (т.нар. CBDC) за международни парични преводи и плащания на дребно.
Като организация, съставена от 61 централни банки от цял свят, БМР има центрове за иновации, създадени по целия свят, за да проучи как могат да бъдат използвани нови финансови технологии, като CBDC, които са виртуализирани копия на национални валути.
Да разбием леда на консервативните финанси
Според съобщението на БМР от 28 септември, споразумението, наречено проект Icebreaker, ще доведе до оценка на ключовите компоненти и технологичната жизнеспособност на интегрирането на местни CBDC системи от участващите банки. Системите CBDC за момента служи повече като доказателство за функционалността на концепцията на Централната банка на Норвегия, Банката на Израел и шведската Sveriges Riksbank. Те ще могат да се свържат с нов център, който централните банки ще създадат.
Според Скандинавския център за иновации, проектът ще разгледа концепциите и дизайна на CBDC, както и съответните опасения и предизвикателства пред подобна инициатива. Проектът има за цел да подобри трансграничните плащания чрез CBDC чрез намаляване на разходите и увеличаване на скоростта и прозрачността, като окончателният доклад трябва да бъде изготвен през първото тримесечие на 2023 г.
Ефективните и достъпни трансгранични плащания са от изключително значение за по-малка и отворена икономика като тази на скандинавските страни и Израел и това е идентифицирано като една от основните мотивации за потенциално издаване на цифрови версии на техните валути. Резултатите от проекта ще бъдат много важни при насочването на бъдещата работа в тази насока.
Според участниците, проблемите с трансграничните плащания все още включват високи разходи, бавни скорости, ограничен достъп и недостатъчна прозрачност.
В началото на октомври 2022 г. Скандинавският център за иновации обяви успеха на проучване, включващо много азиатски CBDC, което позволи конвертирането на повече от 22 милиона долара в чуждестранна валута. На свой ред, Международният валутен фонд твърди, че CBDC могат да намалят разходите за международни плащания. Проект Icebreaker ще изследва възможността за евтини, почти мигновени плащания на дребно CBDC през границите. Окончателният доклад на проекта се очаква през първото тримесечие на 2023 г.
Банката на Израел и Централните банки на Норвегия и Швеция проучват предимствата от внедряването на техните различни CBDC, докато се смята, че Китай е разширил тестването на своя цифров юан до по-голяма част от нацията от септември т.г. Още преди изпълнителната заповед на президента Джо Байдън през март да нареди на правителствените отдели и агенции да проучат предимствата и недостатъците на CBDC, законодателите и регулаторите в Съединените щати използваха няколко стратегии за разследване на цифровия долар.
Проект Icebreaker е четвъртият междудържавен CBDC проект, в който БМР участва. Другите три – проектите mBridge, Jura и Dunbar – са на различни етапи, като mBridge приключи наскоро. mBridge включваше четири основни играча – Хонконг, Китай, Обединените арабски емирства и Тайланд – но с времето се разшири, за да добави още 16 други централни банки.
Крипто-революция
През последните 10 години светът на дигиталните валути се дефинира от компании, колективи, а в случая с биткойн – анонимни създатели, които пускат проекти в интернет и създават богатство привидно от нищото. Някои от тях са невероятно успешни. В различни моменти пазарната капитализация на биткойните например бе по-висока от тази на Facebook, Tesla, Samsung, Visa, JP Morgan Chase и Walmart.
Инвecтитopитe в ĸpиптoвaлyти cлeдят внимaтeлнo дeйcтвиятa нa финaнcoвитe peгyлaтopи пo цял cвят, зa дa paзбepaт пepcпeĸтивитe зa cпpямo цифpoвитe мoнeти. Πopaди дeцeнтpaлизиpaнaтa им пpиpoдa, oптимизмът мoжe дa ce paзпpocтpaни в paзличнитe дъpжaви, aĸo caмo eдин peгyлaтop им ocигypи ycлoвия зa cпoĸoйнa и cигypнa мeждyнapoднa тъpгoвия. Тук-там все още има зрънца на оптимизъм. Централната банка в Тайланд потвърди включването на редица блокчейн приложения в банковото дело, включително проекта Inthanon, който включва цифрова валута на централната банка. Целта на централната банка е да развие цифровата валута, за да позволи по-бързи и по-евтини споразумения между банките от вътрешната междубанкова система, използвайки виртуалните пари. Още през юни 2018 г. щатът Флорида назначи специален финнасов директор, който трябва да проучва как законите и различните правни рамки се отнасят към дигиталните валути. Назначеният на тази позиция разработва специфични регулации, отнасящи се до криптовалутите в щата. В допълнение към това, всички компании, които работят с виртуални пари, ще трябва да се регистрират в офиса по финансови регулации и да бъдат под надзора на новия директор.
Дигитализация под надзор
Но докато тези валути спомогнаха за възвестяването на епохата на дигиталните пари, националните държави се тревожат, че нерегулираната и неконтролируема валута може да попречи на способността на централната банка да поддържа обменната единица на дадена държава стабилна. Това доведе до рязко увеличение на броя правителства, които проучват възможността за изграждане и пускане на собствени цифрови валути, наричани общо „цифровa валутa на Централната банка".
Мотивите в различните държави защо CBDC е толкова привлекателна концепция варират. В случая с Венецуела е общоприето правителството да го разглежда като начин за заобикаляне на санкциите, наложени от САЩ, което му позволява да има достъп до международните финансови пазари. Друга причина, поради която правителствата се интересуват от изграждането на собствена цифрова валута, е за да се предпазят от прекомерна зависимост от банките за управление и контрол на паричното предлагане.
Докато броят на страните, активно проучващи контролирана от държавата цифрова валута, непрекъснато нараства, има една голяма, индустриализирана държава, която изпреварва с години своите съперници – Китай. Китайската държава работи върху собствената си цифрова валута от 2014 г.
Цифровият юан е програмируем, което позволява на Пекин да създаде редица нови методи за стимулиране на потребителските разходи. При тестовете на юана до сега бе даден срок на годност, за да насърчат потребителите да го похарчат бързо. Валутата също може да се проследи, което позволява на и без това значителната инфраструктура за държавно наблюдение на Китай да наблюдава още по-детайлно своите граждани.
На свой ред, анализът на данните от цифровия юан може да помогне на централната банка да улови незаконни дейности. Китайската държава наблюдава своите граждани повече от която и да е друга: тя разполага стотици милиони камери за разпознаване на лица, за да наблюдава населението си, като понякога ги използва за налагане на глоби за дейности като дребно хулиганство. Дигиталната валута ще позволи издаването и събирането на глоби веднага щом провинението бъде открито.
Според критиците децентралиризаната природа на криптовалутите е фундаментален недостатък, а не предимство. Възможността да бъде изпращана определена стойност, толкова лесно, колкото и имейл, крие твърде много рискове, за да зависи от нея световната икономика. Централизацията на тези виртуални активи под зоркото око на централните банки може да внесе нужната стабилност и да предотврати спекулациите, но доколко подобен подход не противоречи на самата идея за разсрочените и свободни движения на дигиталните активи и как ще реагират техните потребители, предстои да разберем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.