ЕЦБ предупреди Литва заради идеята за събиране на вноска от свръхпечалбата на банките

ЕЦБ предупреди Литва заради идеята за събиране на вноска от свръхпечалбата на банките

Плановете на литовските власти да въведат временна "солидарна вноска" от свръхпечалбите на местните банки може да имат отрицателно въздействие върху литовската икономика. Има риск банките ще станат по-малко устойчиви на икономически шокове. Това се казва в становище на Европейската централна банка(ЕЦБ) по искане на Министерството на финансите на Литва.

По-високите банкови разходи и намаленото предлагане на кредити може да имат отрицателно въздействие върху икономическия растеж, се казва в становището на ЕЦБ. Тя препоръчва да се допълни проекторешението за въвеждане на тази такса с анализ на възможните негативни последици за банките, който да обсъди въздействието на вноската върху доходността и капитала на банките в дългосрочен план, както и върху предоставяне на нови кредити и конкурентни условия на пазара.

От ЕЦБ посочват още, че новата такса може да доведе до по-ниски нови депозити. Освен това интересът на инвеститорите към инвестиции в банки може да намалее, тъй като рентабилността на банковия бизнес ще падне. Ще се усложни и задачата на банките да формират капиталови резерви. „Възможните отрицателни ефекти от временната „солидарна вноска“ върху банковия сектор и въздействието върху финансовата стабилност трябва да бъдат внимателно наблюдавани, особено в настоящата среда на повишена несигурност и повишена волатилност на финансовите пазари“, допълва ЕЦБ.

Министерството на финансите и Банката на Литва прогнозират, че общата нетна печалба на литовските банки тази година може да надхвърли 1 милиард евро и така да достигне рекорд. Нетната печалба започна да расте активно още миналата година под влиянието на повишаването на лихвите на ЕЦБ.  В резултат на това през 2022 г. печалбата на банките достигна 468 милиона евро, въпреки факта, че през предходните години цифрата варираше в диапазона 300-400 милиона евро.

Министерството на финансите на Литва определи рязкото увеличение на печалбите на банките като "ненормално", тъй като не се дължи на активните усилия на банковия сектор, а на изключителни обстоятелства. В тази връзка властите предложиха да се въведе временна "солидарна вноска" и да се използват получените средства за военни нужди.

Тази инициатива беше изключително негативно приета от банковата общност. Асоциацията на литовските банки счете тази мярка за неприемлива и поиска Европейската комисия да я оцени от гледна точка на възможно нарушение на регулаторните норми на ЕС в областта на държавната помощ.

Според Министерството на финансите вноска от 60% ще се плаща от нетния лихвен доход на банките, ако надвишава с повече от 50% средната стойност на този показател за 4 години.

През 2023 г. вноската ще се изчислява на базата на нетния лихвен доход за 2018-2021 г., а през 2024 г. на базата на нетния лихвен доход за 2019-2022 г. Вноската ще трябва да бъде платена от финансови институции, в които средствата от депозити на жители на Литва към 31 декември 2022 г. възлизат на най-малко 400 милиона евро. Вноските ще се правят в продължение на три години - предполага се съответният закон да е в сила до 2025 г. включително. Очаква се таксите да бъдат около 410 милиона евро или около 130 милиона евро през 2023 г.,   230 милиона евро през 2024 г. и около 50 милиона евро през 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ