Европейските акции са напът да регистрират седмичен спад на фона на притесненията за лихвените проценти*

Европейските акции са напът да регистрират седмичен спад на фона на притесненията за лихвените проценти*

Европейските акции загубиха позиции в петък и са се насочили към седмичен спад, тъй като признаците за постоянен ценови натиск в САЩ и възстановяващата се икономика на еврозоната попариха надеждите за няколко намаления на лихвените проценти от големите централни банки през тази година, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 2,46 пункта, или 0,47%, до 519,1 пункта. Германският показател DAX се понижи със 74,93 пункта, или 0,4%, до 18 616,39. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 32,23 пункта от стойността си, или 0,39%, достигайки ниво от 8 307 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 20,81 пункта, или 0,26%, до 8 081,52 пункта.

Чувствителните към лихвените проценти технологични акции отстъпиха от печалбите си в четвъртък, като индексът SX8P се понижи с 0,88%. Бенчмаркът се е насочил към седмичен спад от 0,8%.

Американските акции се понижиха рязко надолу в четвъртък, тъй като първоначалната еуфория след оптимистичните прогнози за приходи от гиганта за чипове Nvidia се изпари, тъй като икономическите данни показаха, че инфлацията все още е повод за безпокойство, потенциално забавяйки всяко намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв.

„За Фед намаляването през юни беше взето предвид от известно време, но сега дори септември изглежда доста съмнителен“, каза Йост ван Леендърс, старши инвестиционен стратег във Van Lanschot Kempen.

„Ние все още смятаме, че понижаване на лихвените проценти е възможно през септември, включително две или три намаления за цялата година. Но това, което показват данните, е, че от Фед трябва да са много внимателни, за да постигнат меко приземяване“, добави той.

В момента трейдърите предвиждат намаления на лихвените проценти от 37 базисни пункта от Фед до края на тази година, според LSEG, както и понижения от 57 базисни пункта от Европейската централна банка.

Доходността по германските 2-годишни облигации достигна най-високата си стойност от шест месеца в четвъртък, след като проучване показа, че този месец бизнес активността в еврозоната се е увеличила с най-бързите си темпове от една година насам. Нивото на доходността остана малко под тези нива днес.

„Когато погледнете Европа, икономиката се подобрява малко, но не достатъчно, за да възстанови наистина инфлацията. Перспективите са малко по-ясни за тези намаления на лихвените проценти“, каза ван Леендърс.

Акциите на Renault поскъпнаха с 2,91%, след като френският производител на автомобили обяви план за обратно изкупуване на акции и UBS повиши своя рейтинг за книжата на компанията.

Американските пазари се оцветиха в червено

Борсовите индекси на Уолстрийт записаха понижения в четвъртък, като индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average регистрира най-лошия си ден за 2024 г., след като последвалото силния финансов отчет на Nvidia рали не успя да тласне нагоре по-широкия пазар, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 605,78 пункта, или 1,53%, до 39 065,26 пункта, повлечен надолу от поевтиняването на акциите на Boeing със 7,55%. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се  понижи с 39,17 пункта, или 0,74%, до 5 267,84 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 65,51 пункта от стойността си, или 0,39%, достигайки ниво от 16 736,03 пункта. По-рано през сесията както индексът на широкия пазар, така и технологичният бенчмарк достигнаха рекордни върхове.

Акциите на производителя на чипове и любимец на инвеститорите в сферата на изкуствения интелект Nvidia скочиха с 9,23%, изпраща цената им до над 1000 долара за бой, след като компанията представи по-добри от очакваното финансови резултати за първото фискално тримесечие и обяви разделяне на акциите в съотношение 10 към 1.

Компанията отчете коригирана печалба на акция от 6,12 долара и приходи от 26,04  млрд. долара за последното тримесечие, докато оценките на LSEG бяха за коригирана печалба на акция от 5,59 долара и приходи от 24,65 млрд. долара.

Насоките за приходи за второто фискално тримесечие от около 28 милиарда долара също надминаха консенсусната прогноза на LSEG от 26,61 милиарда долара – знак, че компанията не очаква забавяне на инерцията.

Резултатите на Nvidia бяха в центъра на вниманието на Уолстрийт, тъй като търговците се надяваха на признаци, че вълнението около ИИ не намалява. Със своята пазарна капитализация от повече от 2,5 трлн. долара, Nvidia също има значително влияние върху S&P 500.

Въпреки това, по-голямата част от акциите в широкия пазарен индекс станаха на червена територия в четвъртък, което показва липса на пазарен обхват. Повече от 400 компании в S&P 500 регистрираха загуби, като секторът на информационните технологии беше единственият на печаалба.

По-силните от очакваното икономически данни попариха ралито в четвъртък, тъй като инвеститорите намалиха прогнозите си за понижаване на лихвите от Фед през септември. Данните за услугите и производството за май надминаха очакванията на икономистите, според проучвания на мениджърите по покупки от S&P Global, публикувани в четвъртък. Подадените за първи път молби за безработица за седмицата, приключила на 18 май, достигнаха 215 хил., което е под прогнозата на анкетираните от Dow Jones икономисти от 220 хил.. Резултатите засилиха опасенията на инвеститорите, че Федералният резерв скоро няма да намали лихвените проценти.

Търговците в момента оценяват само на 51% вероятността Фед да намали лихвите на заседанието си през септември, което е значителен спад в сравнение с нивото от 58% предходния ден и 68% миналата седмица, според инструмента FedWatch на CME. Когато вероятността падне под 60%, вече не се смята, че Фед ще предприеме действия.

Спад в Азия

Азиатките фондови борси се оцветиха в червено в петък, като тази в Хонконг поведе загубите, следвайки пониженията в САЩ предходната сесия, пише Си Ен Би Си. На пазара се отразиха и данните за инфлацията в Япония.

Хонконгският показател Hang Seng отчете спад от 259,77 пункта, или 1,38%, до 18 608,94 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 457,11 пункта, или 1,17%„ до 38 686,11 пункта.  Основната инфлация в Япония, която не включва цените на пресните храни и енергията, се е забавила до 2,2% през април от 2,6% през март. Общата инфлация пък е паднала до 2,5% в сравнение с мартенското ниво от 2,7%.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite записа спад от 27,52 пункта, или 0,88%, до 3 088,87 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 19,26 пункта от стойността си, или 1,10%, достигайки ниво от 1 734,80 пункта.

В Южна Корея индексът Kospi регистрира спад от 34,21 пункта, или 1,26%, до 2 687,6 пункта. Индексът бе повлечен надолу от поевтиняването на акциите на Samsung Electonics с 3,07%, след като Ройтерс съобщи, че най-новите чипове на технологичния гигант с памет с висока честотна лента (HBM) все още не са готови за употреба от американския производител Nvidia.

Австралийският бенчмарк ASX 200 се понижи с 84,2 пункта, или 1,08%„ до 7 727,6 пункта.

*Информацията е актуална към 13:00 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Испанската полиция откри 20 млн. евро в стените на дома на бившия шеф за борба с измамите и прането на пари
Деветият принцип на Тойота  
ПП-ДБ внесоха жалба в КС, искат повторно преброяване на вота във всички секции
Цитат на деня
Пълен контрол: Републиканците спечелиха мнозинство и в Камарата на представителите
Акция „Моби Дик”: Европрокуратурата разследва ДДС измами за 520 млн. евро, има заповеди за арести и у нас
„Весело и светло": Как търговците се подготвят за амбициозните купувачи по празниците