Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските акции са се насочили към най-лошото си седмично представяне от три месеца*
Европейските акции регистрираха понижения в ранната търговия в последния ден от седмица, наситена със заседания на централни банки, които затвърдиха очакванията, че лихвените проценти могат да останат по-високи за по-дълго време, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 остана почти без промяна при ниво от 454,69 пункта. Бенчмаркът е на червено с 2,7% от понеделник насам и се е насочил към най-лошото си седмично представяне от повече от три месеца, тъй като инвеститорите подхождат по-предпазливо на фона на решенията на големите централни банки за лихвите и устойчиво високата инфлация.
Немският показател DAX отчете спад от 104,14 пункта, или 0,65%, до 15 884,02 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи със 17,87 пункта, или 0,24%, до 7 484,16 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 17,49 пункта, или 0,24%, до 7 185,79 пункта.
Инвеститорите се тревожат за въздействието на продължителните цикли на затягане на паричната политика върху глобалното икономическо възстановяване, като опасенията за рецесия в Обединеното кралство се засилват след по-голямото от очакваното увеличение на основния лихвен процент, кое Английската централна банка прие в четвъртък. АЦБ вдигна основната си лихва с 50 базисни пункта до 5%, след като годишната инфлация в Обединеното кралство през месец май се оказа по-висока от очакваното.
„Най-големият фактор е нарастващото разбиране сред инвеститорите, че централните банки са настроени да продължат да повишават лихвите през втората половина на годината“, коментира стратегът на Deutsche Bank Джим Рийд.
„Така че инвеститорите бяха оставени с лоши новини за смилане и с малко признаци за някакви положителни краткосрочни катализатори“, добави той.
Акциите на Siemens Energy потънаха с 32,55%, след като компанията която доставя оборудване и услуги за енергийния сектор, предупреди, че въздействието на проблемите с качеството на вятърните турбини Siemens Gamesa ще се усеща с години.
Цената на книжата на GSK Plc се повиши с 5,92%, след като фармацевтичния гигант постигна поверително споразумение по съдебен спор в САЩ относно твърдения, че лекарството против киселини Zantac причинява рак.
На пазара се отразиха и данните, че растежът на бизнес активността в еврозоната на практика е спрял този месец, тъй като спадът в производството се задълбочи, докато активността в доминиращия сектор на услугите е нараснала минимално. Предварителният на мениджърите по доставките (PMI) на S&P Global достигна 50,3 пункта през юни спрямо 52,8 пункта през май. Прагът от 50 пункта разделя свиването от растежа.
„Разбивката по държави показва, че растежът на активността се е забавил рязко в Германия, докато производството е спаднало сериозно във Франция. Това означава, че скорошната устойчивост във Франция може да не продължи дълго“, посочват в бележка икономисти от Capital Economics.
Смесени резултати на Уолстрийт
Водещите индекси на Нюйоркската фондова борса не намериха единна посока в четвъртък, като Nasdaq Composite и S&P 500 сложиха край на серия от три дни на спад, след като инвеститорите се втурнаха да купуват технологични акции, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете минимален спад от 4,81 пункта, или 0,01%, до 33 946,71 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 16,2 пункта, или 0,37%, до 4 381,89 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се повиши със 128,41 пункта, или 0,95%„ до 13 630,61 пункта.
Инвеститорите насочиха вниманието си към някои големи технологични акции, които поевтиняха по-рано през седмицата. Цената на книжата на Tesla се повиши с 1,98%, заличавайки по-ранните загуби, след като втората голяма банка на Уолстрийт за понижи рейтинга си за акциите на производителя на автомобили. Анализаторът на Morgan Stanley Адам Джонас, дългогодишен оптимист по отношение на акциите Tesla, понижи рейтинга на компанията. Той каза, че акциите представят „по-балансирана възнаграждение за риск“ след ралито си.
Междувременно акциите на Amazon и Microsoft поскъпнаха с 4,26% и 0,99%. Apple достигна нов рекорд за всички времена късно през деня, следвайки повишение на цената на книжата с 1,65%.
Акциите на доставчика на компоненти за Boeing – Spirit AeroSystems, се сринаха с 9,43%, след като компанията спря производството в своя завод в Канзас. Това стана след съобщение за стачка на работниците, която трябва да започне в събота. Отделно, акциите на Boeing поевтиняха с 3,05 натежавайки на Dow.
S&P 500 се понижи с 0,5% в сряда, отбелязвайки най-лошото си еднодневно представяне през юни. Показателят вече е на червено с 0,6% за седмицата и се върви към прекъсване на серията от пет поредни седмични повишения. Миналата седмица по-широкият пазарен индекс достигна най-високото си ниво от повече от година.
Спадът в сряда дойде, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че вероятно предстоят още повишения на лихвените проценти в борбата на централната банка с инфлацията, попарвайки надеждите на инвеститорите, че Фед е близо до края на своя цикъл на затягане на паричната политика.
Спад в Азия
Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха понижения в петък на фона на данните за инфлацията в Япония, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 483,34 пункта, или 1,45%, до 32 781,54 пункта. Така бенчмаркът сложи край на серията си от осем дни над прага от 33 хил. пункта.
Основната инфлация в Япония се забави до 3,2% на годишна база през месец май, след като април бе на ниво от 3,4%. Тя обаче продължава да е над целта на Японската централна банка от 2%. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха ниво от 3,1%.
Хонконгският показател Hang Seng записа спад от 328,38 пункта, или 1,71%, до 18 889,97 пункта. Фондовите пазар в континентален Китай останаха затворени по случай национален празник.
В Южна Корея индексът Kospi се раздели с 23,6 пункта от стойността си, или 0,91%, достигайки ниво от 2 570,1 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 отчете спад от 96,3 пункта, или 1,34%, до 7 099,2 пункта. Индексът е на червено за трети пореден ден, като в четвъртък той записа най-голямото си еднодневно понижени за месец юни.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 3,41 пункта, или 0,51%, до 678,57 пункта. BGBX40 се повиши с 0,34 пункта, или 0,23%, до 147,75 пункта. BGTR30 напредна с 1,32 пункта, или 0,17%, до 757,35 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 191,16 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.