Европейските акции се възстановяват, след като Италия успокои пазарите за банковия данък

Европейските акции се възстановяват, след като Италия успокои пазарите за банковия данък

Световните акции поскъпнаха в сряда, а европейските акции се представиха по-добре, след като Италия успокои нервите на пазара с новината, че извънредният данък върху банковите печалби ще бъде по-малко наказателен, отколкото очакваха анализаторите, предаде Ройтерс.

Широкият индекс на световните акции на MSCI (.MIWD00000PUS) се повиши с 0,2 % в началото на европейската търговия.

Европейският регионален индекс на акциите Stoxx 600 (.STOXX) нарасна с 0,9%, като банковите акции (.SX7E) се повишиха с около 1,6%.

Италианският индекс на акциите FTSE MIB нарасна с 1,6 %.

Италианското правителство шокира пазарите по-рано тази седмица с обявяването на данък върху рекордните печалби на банките от рязкото вдигане на лихвени проценти, което доведе до спад на европейските банкови акции с 3,5%.

В последните часове обаче Италия заяви, че новият данък няма да възлиза на повече от 0,1% от активите на банките, което успокои анализаторите и инвеститорите, които очакваха приходите от данъка да достигнат до 0,5% от активите.

Фактът, че данъкът ще бъде по-нисък от очакваното, "би трябвало да подобри пазарните нагласи", заяви Джим Рийд, стратег на Deutsche Bank. Но той също така предупреди, че "споделянето на тежестта на разходите и ползите от по-високите ставки има навика да се превръща в политически въпрос".

В САЩ фондовите пазари бяха напът да се повишат, тъй като оптимизмът, че пикът на инфлацията може да насочи Федералния резерв към намаляване на лихвените проценти, надделя над тревогите за състоянието на местния банков сектор.

Фючърсите върху индекса S&P 500 се повишиха с 0,3%, а фючърсите върху Nasdaq - с 0,4% след разпродажбите на Уолстрийт във вторник след понижаването на рейтинга на няколко кредитора от Moody's.

Доларовият индекс, който измерва американската валута спрямо кошница от други основни валути, се понижи с 0,2%.

Икономистите очакват данните от четвъртък да покажат, че годишният темп на базисната инфлация в САЩ през юли е останал непроменен спрямо предходния месец на ниво 4,8%, докато общата инфлация леко се е повишила до 3,3%.

Опасенията на малкия бизнес относно инфлацията спаднаха до най-ниското си ниво от почти две години насам, показва доклад на Националната федерация на независимия бизнес в САЩ от вторник.

Данните от Китай в сряда показаха, че производствените цени в най-големия световен производствен център се понижават за десети пореден месец през юли. Индексът на потребителските цени в Китай също навлезе в дефлация за първи път от февруари 2021 г. насам.

Информацията последва разочароващите данни за търговията от Китай ден по-рано.

Американските пазари на държавни ценни книжа бяха стабилни в сряда, тъй като търговците се въздържаха от залози преди публикуването на данните за инфлацията в САЩ.

Чувствителната към лихвените проценти двугодишна доходност остана без промяна на ниво от 4,758 %.

Десетгодишната доходност също остана без промяна през деня на равнище около 4,02 %, след като през нощта спадна с 5 базисни пункта до 3,98 %, което е едноседмично дъно.

Цената на златото се повиши с 0,3% до 1 930,24 USD за тройунция.

В Азия най-широкият индекс на азиатско-тихоокеанските акции извън Япония MSCI (.MIAPJ0000PUS) се повиши с 0,2 %, след като ден по-рано се понижи с 1,2 %. Японският Nikkei (.N225) се понижи с 0,4%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ