Европейските борси се оцветиха в червено, след като китайски ИИ модел изплаши инвеститорите*

Европейските борси се оцветиха в червено, след като китайски ИИ модел изплаши инвеститорите*

Европейските борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия, като технологичният сектор се присъедини към отстъплението на други пазари, след като евтин и нискоенергиен модел на изкуствен интелект от Китай предизвика притеснения относно печалбите на конкурентите и нуждата от скъпи чипове, предаде Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 3,9 пункта, или 0,74%, до 526,17 пункта. Германският показател DAX се понижи с 295,49 пункта, или 1,38%, до 21 099,44 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 записа спад от 22,12 пункта, или 0,26%, до 8 480,23 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи със 74,16 пункта, или 0,94%, до 7 853,46 пункта.

Китайският стартъп DeepSeek пусна безплатен асистент с изкуствен интелект, който според компанията използва евтини чипове и по-малко данни, Това противоречи на широко разпространения залог на финансовите пазари, че ИИ ще стимулира търсенето по веригата на доставки от производителите на чипове до центровете за данни.

Новината разтърси европейския технологичен индекс SX8P, който се понижи с 5,31% и е напът да запише най-лошия си ден от 15 октомври.

Акциите на доставчика на оборудване за производство чипове ASML поевтиняха с 10,68% до близо деветседмично дъно, докато тези на ASM International се сринаха с 14,42%.

Цената на книжата на Siemens Energy, която предоставя електрически хардуер за ИИ инфраструктура, се понижи със 21,54% до дъното на STOXX 600.

„Тази идея за евтина китайска версия не беше непременно на преден план, така че изненада пазара малко“, каза Фиона Синкота, старши пазарен анализатор в City Index.

„Така че, ако внезапно получите този евтин ИИ модел, това ще породи опасения относно печалбите на конкурентите, особено предвид сумата, която те вече са инвестирали в по-скъпа ИИ инфраструктура“, добави Синкота.

Разпродажбата идва и преди финансовите отчети на големите технологични фирми на Уолстрийт, като тази седмица се очакват доклади от Apple, Meta, Microsoft, Tesla.

С наближаването на преди крайния срок на президента на САЩ Доналд Тръмп от 1 февруари за налагане на значителни търговски мита на ключови търговски партньори пазарната несигурност се засили.

Предстоящата седмица също е изпълнена с ключови решения за лихвените проценти от централните банки по целия свят, включително на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка.

Що се отнася до ЕЦБ, участниците на пазара вече са взели предвид намаление на лихвите с четвърт процентен пункт. От Фед те очакват да запази лихвите без промяна.

Днес стана ясно, че бизнес нагласите в Германия неочаквано са се подобрили през януари благодарение на по-положителната оценка на настоящата икономическа ситуация.

Индексът на института Ifo, измерва нивото на бизнес климата в Германия, се повиши през януари до 85,1 пункта спрямо декемврийското ниво от 84,7 пункта, което бе най-ниското от май 2020 г. насам.

Акциите на Ryanair поскъпнаха с 3,5%, след като нискотарифният превозвач отчете по-голяма от очакваното тримесечна печалба.

Цената на книжата на UMG скочи с 5,82% до шестмесечен връх, след като най-големият музикален лейбъл в света обяви ново споразумение с гиганта за аудио стрийминг Spotify.

Спад на Уолстрийт

Основните борсови индекси в САЩ регистрираха понижения в петък, тъй като инвеститорите прибраха печалби в края на една иначе стабилната седмица, съсредоточена върху завръщането на президента Доналд Тръмп в Белия дом, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 140,82 пункта, или 0,32%, до 44 424,25 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи със 17,47 пункта, или 0,29%, до 6 101,24 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 99,38 пункта от стойността си, или 0,5%, достигайки ниво от 19 954,3 пункта. Загубите от петък сложиха край на серия от четири поредни сесии на ръст за трите основни индекса.

Някои технологични акции с мегакапация, които помогнаха за издигането на пазара до исторически върхове, отчетоха понижения, като цените на книжата на Nvidia и Tesla се понижиха съответно с 3,12% и 1,41%

Въпреки отстъплението в петък, вълнението към про-бизнес политиките на Тръмп до голяма степен повиши рисковите активи тази седмица, тъй като инвеститорите се фокусираха върху встъпването му в длъжност. Търговците също бяха облекчени от това, че в първите си дни в Белия дом Тръмп действа основно със заплахи за мита, вместо с официални действия.

И трите основни средни индекса регистрираха втората си поредна положителна седмица, сигнализирайки, че бичият пазар се завръща с пълна сила след отдръпването през декември. S&P 500 и Nasdaq са напреднали с около 1,7% през седмицата, докато Dow се повишил с 2,2%.

Тръмп каза в четвъртък, че ще „изиска лихвените проценти да паднат незабавно“, когато се обръща към световните лидери в Давос, Швейцария. Президентът също заяви, че ще поиска от Саудитска Арабия и други страни от ОПЕК да намалят цената на петрола.

„Досега пазарите реагираха на всяко изявление, направено от президента, дори и тези, които не би трябвало да имат никакво въздействие“, каза Марк Малек, главен инвестиционен директор в Siebert. „Това показва, че търговците все още не са се установили в своето темпо”, добави той.

Ръст в Азия

Фондовите борси в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха предимно повишения в понеделник, докато инвеститорите анализираха данните за производството и промишлените печалби в Китай, пише Си Ен Би Си.

Индексът на мениджърите по доставките в промишлеността (PMI) се сви от 50,1 пункта през декември до 49,1 пункта през януари. Прагът от 50 пункта, разделя свиването от растежа. През декември печалбите в промишления сектор на Китай са нараснали с 11% на годишна база, но тези за цялата година са се понижили за трета поредна година.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 2,03 пункта, или 0,06%, до 3 250,6 пункта, докато индексът Shenzhen Composite изтри 25,26 пункта, или 1,30%, до 1 911,09 пункта. Хонконгският показател Hang Seng не последва негативната тенденция и напредна със 131,58 пункта, или 0,66%, до 20 197,77 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 366,18 пункта, или 0,92%, до 39 565,8 пункта.

Акциите на японските компании от сектора за производство на чипов е се понижиха, тъй като безплатният модел с изкуствен интелект китайския стартъп DeepSeek заплаши господството на САЩ в сферата на ИИ. Цените на книжата на Advantest, Tokyo Electron и SoftBank се понижиха съответно с 8,61%, 4,9% и 8,32%.

Пазарите в Австралия, Тайван и Южна Корея останаха затворени заради празници.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,78 пункта, или 0,31%, до 884,78. BGBX40 се повиши с 0,23 пункта, или 0,13%, до 171,12 пункта. BGTR30 напредна с 1,82 пункта, или 0,21%, до 856,62 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 213,63 пункта

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ